Zdaniem Sądu Najwyższego do wypowiedzenia wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste nie jest konieczny podpis starosty czy prezydenta – wystarczy, że złoży go umocowana do tego osoba.

Rozpatrywana przez SN sprawa dotyczyła opłaty z tytułu użytkowania wieczystego działki znajdującej się w granicach miasta działającego na prawach powiatu. Decyzji Prezydenta miasta o podwyższeniu opłat za użytkowanie wieczyste sprzeciwił się jeden z użytkowników, odwołując się do samorządowego kolegium odwoławczego, które na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami może stwierdzić, że zmiana opłaty jest nieuzasadniona albo że powinna być określona w innej wysokości.

Pomimo częściowego zmniejszenia opłat, użytkownik wieczysty zdecydował się odwołać do sądu, który w toku postępowania powziął wątpliwości w kwestii ważności wypowiedzenia dotychczasowych opłat z tytułu użytkowania wieczystego, które podpisane było jedynie przez upoważnionego urzędnika.

Sąd Najwyższy rozpatrując pytanie prawne zdecydował, że starosta przy wykonywaniu zadań z zakresu administracji rządowej jest uprawniony do udzielenia pełnomocnictwa do wypowiedzenia wysokości dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa.