10 lipca 2015 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zakłada ona, że pod pewnymi warunkami nie będzie potrzebna zgoda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zmianę statusu półhektarowych działek rolnych klasy I–III.

Nowa ustawa dopuszcza możliwość odrolnienia  działek rolnych klasy I-III bez zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w następujących przypadkach:
1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu ma się zawierać w obszarze zwartej zabudowy;
2) odralniana ziemia ma się znajdować w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej;
3) grunt ma być położony w odległości nie większej niż 50 m od drogi publicznej;
4) powierzchnia odralnianej działki nie może przekraczać 0,5 ha bez względu na to, czy stanowi jedną całość, czy też kilka odrębnych części.

Ponadto nowe przepisy definiują pojęcie zwartej zabudowy oraz obszaru zwartej zabudowy. Na podstawie nowych przepisów będzie można odralniać nieruchomości w miejscowym planie, jak i w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Poprzednia nowelizacja ustawy z dnia 8 marca 2013 r. dopuszczała możliwość zmiany przeznaczenia gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I – III na cele nierolnicze, niezależnie od obszaru, która dokonuje się co do zasady w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jedynie pod warunkiem uzyskania zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z uchwaleniem ówczesnej nowelizacji ustawy powstały istotne problemy dotyczące uchwalania i wykonywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminach wiejskich i podmiejskich oraz uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy na obszarach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dodatkowo wprowadzenie ograniczenia o charakterze administracyjnym w uzyskiwaniu zgody na każdorazowe przekształcenie gruntów rolnych klas I – III  na cele nierolnicze przyniosło bardzo negatywne skutki dla planowanych inwestycji budowlanych na tych terenach.  Według autorów projektu ustawy wejście w życie uchwalonej przez Sejm 10 lipca br. nowelizacji ustawy pozwoli na zwiększenie przejrzystości dotychczasowych przepisów.

Ustawa ma teraz trafić do Senatu.