Zgodnie z obowiązującymi przepisami użytkownik wieczysty ma prawo żądać od właściciela nieruchomości aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej.

W bardzo wielu przypadkach opłaty związane z użytkowaniem wieczystym bazują na wycenach nieruchomości dokonanych jeszcze w czasie sprzed globalnego kryzysu na rynku nieruchomości i obecnie nie odzwierciedlają one faktycznej wartości nieruchomości.

Na szczęście przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami przewidują prawo do żądania przez  użytkownika wieczystego aktualizacji opłaty w sytuacji, gdy wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji. W tym celu użytkownik wieczysty powinien złożyć właścicielowi żądanie na piśmie nie później niż do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizację opłaty rocznej. Oczywiście niezbędnym elementem takiego wniosku jest operat szacunkowy wskazujący aktualną wartość nieruchomości.

W sytuacji gdy właściciel nieruchomości  (gmina lub Skarb Państwa) odmawia dobrowolnego obniżenia opłaty, użytkownik wieczysty może
w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy skierować sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego.

W przypadku prawidłowo sporządzonego operatu przez użytkownika wieczystego wskazującego niższą wartość niż istniejąca, istnieje bardzo duża szansa na doprowadzenie do obniżenia opłaty ponoszonej przez użytkownika wieczystego.