W dniu 20 sierpnia 2018 r., Ministerstwo Finansów opublikowało pismo, w którym informuje, że limit, do którego podatnicy będą mogli zaliczyć nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego do kosztów uzyskania przychodu, pozostanie na obecnym poziomie 30% EBITDA.

Dopiero od 1 stycznia br. obowiązywały nowe przepisy dotyczące odliczeń kosztów finansowania dłużnego (w tym odsetek), według których podatnik jest obowiązany do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów nadwyżki kosztów finansowania dłużnego ponad poziom 30% podatkowej EBITDA.

W dniu 15 lipca 2018 r., Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy do konsultacji publicznych, w którym przewidziano obniżenie obecnego progu do poziomu 20% (art. 2 pkt 10 projektu ustawy zmieniającej - pisaliśmy o tym na naszym blogu). W trakcie konsultacji publicznych, Minister Przedsiębiorczości i Technologii rekomendował utrzymanie limitu na obecnym poziomie 30%.

Ministerstwo Finansów postanowiło uwzględnić tę uwagę. W związku z tym, artykuł 2 punkt 10 zostanie usunięty z projektu ustawy i obecnie obowiązujący trzydziestoprocentowy limit pozostaje (na razie) bez zmian.

Planowane zmiany są jeszcze na etapie projektu. Będziemy dalej monitorować prace legislacyjne i na bieżąco informować o dalszych zmianach.


Źródło: DCT2.8200.1.2018 z dnia 20 sierpnia 2018 r., Projekt z dnia 15 lipca 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.