Od początku 2018 r. wprowadzono ograniczenie w możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową tylko do przychodów kwalifikujących się do źródła "działalność operacyjna". Innymi słowy, ulga nie obniży zobowiązania podatkowego ze źródła zyski kapitałowe.

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się m.in. przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT oraz ze zbycia tych praw. Powyższy przepis wskazuje, jakie prawa podatnicy mogą uznać za wartości niematerialne i prawne, podlegające amortyzacji. Co istotne, za WNiP można uznać te prawa, które zostały przez podatnika nabyte – wytworzenie ich we własnym zakresie nie pozwala na ich amortyzację. W katalogu praw zostały uwzględnione m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz licencje.

Powstaje pytanie, czy przychody z praw niematerialnych wytworzonych przez podatnika (a nie nabytych) powinny zostać zakwalifikowane, jako przychody ze źródła kapitały pieniężne. W praktyce problem ten może dotyczyć m.in. producentów oprogramowania, którzy sprzedając klientom swoje usługi na ogół przenoszą na nich prawa (udzielają licencji) do wytworzonego oprogramowania. Co istotne, wynagrodzenie za przeniesienie praw jest na ogół jednym z najistotniejszych kwotowo elementów wynagrodzenia uzyskiwanego przez producenta oprogramowania.

Gdyby uznać, że przychody z przeniesienia praw kwalifikują się do źródła zyski kapitałowe, koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z wytworzeniem nowego oprogramowania, np. koszty wynagrodzeń, efektywnie mogłyby nie zostać uwzględnione w uldze B+R. Wydaje się, że taka sytuacja nie była intencją ustawodawcy – branża IT stanowi bowiem jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce i jako taka z całą pewnością powinna być beneficjentem ulgi na działalność B+R.

Niestety w interpretacji indywidualnej z 10 maja 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.136.2018.1.PC), organ podatkowy wskazał, że jeżeli podatnik sam wytworzył prawa majątkowe wskazane w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT to przychód ze sprzedaży tego prawa będzie stanowił przychód z zysków kapitałowych. Co prawda interpretacja dotyczyła podatnika z branży innej niż IT (marketingowej), ale zawarte w niej argumenty nie napawają optymizmem i w znaczący sposób mogą ograniczyć możliwość korzystania z ulgi B+R przez producentów oprogramowania.

Więcej na temat Ulgi B+R >>