Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zostało opublikowane ostrzeżenie dotyczące czynności przedstawianych przez podatników PIT we wnioskach o interpretacje indywidualne, które w ocenie Szefa KAS mogą stanowić sztuczną optymalizację podatkową.

Analizowany przez Szefa KAS schemat optymalizacji ma polegać na utworzeniu wielopoziomowej struktury spółek osobowych, a następnie przekazaniu w drodze aportu na rzecz ostatniej w łańcuchu spółki osobowej przez wspólnika tej spółki przedsiębiorstwa lub ZCP, w skład którego wchodzi prawo do zarejestrowanego znaku towarowego. Wkrótce po aporcie znaku, następuje dokonanie tzw. „rebrandingu” polegającego na wycofaniu otrzymanego znaku z ewidencji wartości niematerialnych i prawnych z jednoczesną kontynuacją działalności prowadzonej przez spółkę osobową polegającej na dzierżawie znaku towarowego w oparciu o wytworzony przez tę spółkę nowy znak. Nowy znak towarowy, jako wytworzony przez spółkę, nie staje się składnikiem wartości niematerialnych i prawnych. Takie działanie ma w ocenie Szefa KAS pozwolić na zaliczenie do kosztów podatkowych niezamortyzowanej wartości początkowej otrzymanego znaku towarowego.

Szef KAS zwraca w szczególności uwagę na wnioski o wydanie interpretacji, które obejmują realizację następujących założeń:

  1. Istnienie wielostopniowej struktury zakładającej udział osób fizycznych w łańcuchu powiązanych spółek osobowych.
  2. Spółka osobowa będąca ostatnim ogniwem łańcucha powiązań otrzymuje od wspólnika będącego osobą fizyczną wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub ZCP, w skład którego wchodzi znak towarowy.
  3. Wspólnicy spółki osobowej podejmują decyzję o dokonaniu tzw. „rebrandingu", polegającego na zaprzestaniu wykorzystywania znaku towarowego w działalności gospodarczej spółki osobowej oraz jego wycofaniu z ewidencji wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej dla celów księgowych oraz podatkowych, przy jednoczesnym kontynuowaniu prowadzonej działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie.

Szef KAS wskazuje, że przedstawione we wnioskach działanie podatników realizowane z wykorzystaniem opisanej optymalizacji skutkuje uzyskaniem korzyści podatkowej polegającej na rozpoznawaniu przez spółkę osobową (zajmującej się dzierżawą znaków towarowych) kosztów uzyskania przychodów w postaci niezamortyzowanej wartości znaku towarowego, otrzymanego w drodze wkładu od wspólnika.

Według Szefa KAS istnieje wiele przesłanek przemawiających za tym, iż celem opisanego schematu działania jest wyłącznie osiągnięcie korzyści podatkowej, w tym m. in.

  • brak uzasadnienia gospodarczego wykorzystywania wielopoziomowej struktury spółek osobowych;
  • brak rzeczywistego uzasadnienia dla efektywnego i racjonalnego ekonomicznie i gospodarczo wykorzystania wartości niematerialnej i prawnej oraz brak wyraźnego celu gospodarczego „rebrandingu";
  • bliska korelacja czasowa, sięgająca z reguły okresu roku lub kilkunastu miesięcy, pomiędzy otrzymaniem przez spółkę osobową znaku towarowego a podjęciem decyzji biznesowej o „rebrandingu”.

Szef KAS informuje, że osoby składające wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej, zawierające podobny do opisanego schemat działania, powinny liczyć się z możliwością uzyskania odmowy wydania interpretacji. Niezależnie, należy liczyć się z tym, że pośrednim efektem tego komunikatu będzie ogólne zwiększenie zainteresowania urzędów kontrolami podatników, którzy występowali o interpretacje w podobnym do przedstawionego stanie faktycznym.

Pełna Treść Komunikatu