Pozyskanie dofinansowania zewnętrznego stanowi atrakcyjny sposób finansowania projektów podejmowanych przez polskich przedsiębiorców. Szereg programów zasilanych ze środków krajowych i unijnych pozwala skorzystać z bezzwrotnego wsparcia w inwestycjach lub bieżącej działalności, w szczególności w podnoszeniu innowacyjności firm.

Przedsiębiorcy często jednak zapominają o tym, że otrzymanie dotacji może rodzić skutki w podatku od towarów i usług (VAT). W przypadku, gdy otrzymana dotacja ma bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych przez przedsiębiorcę towarów lub usług, dotacja ta podlega opodatkowaniu VAT na zasadach właściwych dla tych towarów lub usług. Nierozpoznanie dodatkowych kwot VAT należnego z tytułu otrzymanego dofinansowania będzie najczęściej prowadzić do powstania zaległości podatkowej i konieczności uiszczenia odsetek, ale może również skutkować dalszymi konsekwencjami w postaci zastosowania tzw. sankcji VAT lub odpowiedzialności karnoskarbowej.

Kluczowa jest w związku z tym analiza treści umowy na dofinansowanie i ocena, czy dotacja wykazuje bezpośredni wpływ na ceny oferowanych przez przedsiębiorcę towarów i usług. Jeśli taki wpływ nie zachodzi, otrzymane dofinansowanie pozostanie dla przedsiębiorcy neutralne na gruncie VAT.
Wspomniane kryterium „bezpośredniego wpływu na cenę”, warunkujące opodatkowanie VAT dotacji jest pojęciem mało precyzyjnym, co niejednokrotnie powoduje rozbieżności pomiędzy przedsiębiorcami i organami podatkowymi w ocenie konkretnego dofinansowania.

Z tego względu, pozyskując nową dotację, warto zabezpieczyć swoje rozliczenia podatkowe występując o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawi wiążące stanowisko co do ewentualnej konieczności rozpoznania VAT z tytułu planowanego dofinansowania.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy uzyskali w przeszłości dotacje, a nie zastanawiali się dotąd nad ich wpływem na rozliczenie VAT, powinni przeanalizować zawarte umowy i zebrać argumenty prawne przemawiające za neutralnym charakterem otrzymanych dotacji na wypadek ewentualnej kontroli ze strony organów podatkowych.