Ministerstwo Finansów opublikowało wyniki pierwszego miesiąca przesyłania JPK_VAT przez wszystkich czynnych podatników. 1 508 458 przedsiębiorców złożyło w terminie JPK_VAT, co zdaniem Ministerstwa Finansów stanowi aż 94,5 proc. spośród wszystkich podatników VAT. Warto wskazać, że część przesłanych plików stanowiła też korekty, błędne dokumenty, a niektóre przedsiębiorstwa ze względu na rozmiar danych przesyłały więcej niż jeden plik.

Analizie zostało poddanych 650 mln faktur, spośród których fiskus wytypował ponad 85 tys. faktur do wyjaśnienia. Priorytetowym kierunkiem prowadzonych weryfikacji było wykrywanie pustych faktur, ale Minister Finansów zastrzega, że nie oznacza to, że KAS będzie automatycznie zakładać, że każda sytuacja budząca wątpliwości oznacza dokonanie oszustwa.

W stosunku do faktur, w odniesieniu do których organy podatkowe mają wątpliwości podjęte zostaną działania, których celem będzie ustalenie czy przedsiębiorcy będący wystawcami/odbiorcami takich dokumentów byli np. słupami biorącymi udział w karuzeli, czy też być może doszło tylko do pomyłki.

Najczęstsze problemy, które zostały wykryte przez Ministerstwo Finansów w toku weryfikacji JPK_VAT za styczeń 2018 r. dotyczą następujących obszarów:

  • uwzględnianie w JPK_VAT faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi podatnikami VAT,
  • rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez podatników i ich kontrahentów,
  • nieskładanie JPK_VAT przez podmioty, które mają taki obowiązek.

Przedsiębiorcy, u których wstępna analiza wykryła rozbieżności, otrzymają e-maile, które będą zawierać prośbę o sprawdzenie JPK_VAT. Natomiast w przypadku stwierdzenia błędów – wiadomości będą zawierały informacje o konieczności skorygowania złożonej deklaracji VAT lub/i pliku JPK_VAT.

Ministerstwo Finansów podkreśliło w opublikowanym komunikacie, że wiadomości e-mail nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, odnośników zewnętrznych (linków) ani załączników w formie plików. Przedsiębiorcy, którzy nie zgłosili w urzędzie skarbowym lub nie podali w przesłanym JPK_VAT swojego adresu e-mail, otrzymają powiadomienia pisemne lub SMS.

Na marginesie powyższego warto zaznaczyć, że Ministerstwo Finansów planuje rozwijać prace nad informatyzacją rozwiązań w zakresie raportowania. W grudniu ubiegłego roku zakończył się prestiżowy konkurs Ministerstwa Finansów pn. „MinFinTech", którego celem było wyłonienie młodych i zdolnych programistów, którzy zaprzęgną swój talent do walki z podatkowymi przestępcami. Laureaci „MinFinTech" oprócz nagród finansowych otrzymali propozycję pracy w spółce Aplikacje Krytyczne. Dołączyli tam do zespołu analityków i programistów, którzy na co dzień zarządzają rozwiązaniem MikroFirma oraz weryfikacją JPK_VAT.