Niedawno na blogu pisaliśmy (Zachowaj spokój i złóż JPK_VAT), że prawidłowa weryfikacja Jednolitych Plików Kontrolnych pomoże nam zdobyć plusy u fiskusa i może zapobiec żmudnym i długotrwałym kontrolom u przedsiębiorcy. Jest jednak jeszcze jeden walor przekazywania terminowych i dokładnych informacji JPK – uchronimy się w ten sposób przed zarzutem popełnienia przestępstwa skarbowego.

Przypomnijmy, że za okresy począwszy od 1 stycznia 2018 roku JPK_VAT muszą przekazywać elektronicznie do Szefa KAS wszyscy przedsiębiorcy, włącznie z mikroprzedsiębiorcami – w tym także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Podobnie jak każdy nowy program, system, za pośrednictwem którego należy wysyłać informacje, może wydawać się mało intuicyjny i niełatwy w obsłudze. Warto się jednak nad nim pochylić i zapoznać z jego obsługą, gdyż niezłożenie informacji JPK w terminie lub złożenie informacji nieprawdziwej może skutkować wszczęciem wobec przedsiębiorcy dochodzenia i nałożeniem przez organ lub sąd kary grzywny.

Wynika to z faktu, że dane zawarte w ewidencjach zakupów i sprzedaży VAT przekazywanych za pomocą JPK, przepisy Ordynacji podatkowej zaliczają do informacji podatkowych (art. 82 § 1b Op). W konsekwencji nieprawidłowości w ich przekazywaniu do organów podatkowych podlegać będą pod dyspozycję art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.

Przepis ten penalizuje m.in. niezłożenie informacji podatkowej w terminie, które jest zagrożone karą 120 stawek dziennych oraz złożenie informacji nieprawdziwej, za które grozi grzywna do 240 stawek dziennych. Teoretycznie oznacza to, że nałożone grzywny mogą sięgnąć nawet 6 720 000 zł. Co prawda praktyka wskazuje, że kary za ten czyn są wielokrotnie niższe, jednak nawet grzywna w wysokości kilku lub kilkunastu tysięcy złotych będzie dla przedsiębiorcy, w szczególności mikroprzedsiębiorcy, niezwykle bolesna.

Dlatego jeszcze raz przypominamy, że termin na przekazanie do Ministerstwa Finansów Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczącego ewidencji zakupów i sprzedaży VAT za styczeń 2018 r. upływa już 26 lutego (25 lutego to niedziela). Natomiast, jeżeli JPK nie uda się złożyć w tym terminie lub po złożeniu okaże się że przekazane dane zawierają błędy, to w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej należy złożyć do urzędu skarbowego czynny żal, o którym pisaliśmy więcej w artykule Czynny żal – czy warto się przyznać do błędu.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.