Samo prowadzenie przez osobę fizyczną działalności gospodarczej nie jest wystarczające dla opodatkowania gruntu stawką podatkową właściwą dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 12 grudnia br. (sygn. akt SK 13/15). Wczoraj poznaliśmy pisemne uzasadnienie do ww. wyroku.

Wyrok został wydany na podstawie następującego stanu faktycznego. Małżonkowie nabyli wspólnie działkę, która nigdy nie była wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez jednego ze współmałżonków działalności gospodarczej. Organy podatkowe uznały, że samo prowadzenie przez jednego ze współmałżonków (będącego współposiadaczem gruntu) działalności gospodarczej przesądza o kwalifikacji prawnopodatkowej gruntu jako związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Analogiczne stanowisko zaprezentowały sądy administracyjne w tym Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargi kasacyjne małżonków.

Trybunał w omawianym wyroku zwrócił uwagę, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną występuję w obrocie gospodarczym w dwojakim charakterze – raz jako osoba prywatna nabywającą określone nieruchomości do swojego majątku prywatnego, natomiast innym razem jako przedsiębiorca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zdaniem Trybunału, biorąc pod uwagę celowość opodatkowania gruntu wedle podwyższonej stawki jaką jest potencjalna możliwość uzyskania przychodów związanych z wykorzystaniem tych gruntów w ramach działalności gospodarczej, niezbędne jest ustalenie faktycznego wykorzystania tego gruntu w ramach prowadzonej działalności.

W związku z powyższym, Trybunał orzekł o niezgodności z Konstytucją regulacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie, w którym przewidują opodatkowanie podatkiem od nieruchomości gruntów posiadanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wedle wyższej stawki podatku, wyłącznie w oparciu o fakt posiadania (współposiadania) tego gruntu przez przedsiębiorcę.

W tej sytuacji podatnicy wobec których zastosowano zakwestionowaną przez Trybunał regulację mają prawo w terminie miesiąca od dnia publikacji orzeczenia do zgłoszenia wniosku o wznowienie postępowania podatkowego i uzyskania zwrotu kwoty nadpłaconego podatku.

W przypadku zainteresowania praktycznymi skutkami ww. wyroku - zachęcamy do kontaktu.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.