Polskie spółki posiadające oddział zlokalizowany i podlegający opodatkowaniu w innym Państwie Unii Europejskiej mogą odliczyć stratę tego oddziału od dochodu opodatkowanego w Polsce. Jest to możliwe w przypadku, gdy oddział spółki nie ma możliwości wykorzystania wygenerowanej straty do obniżenia dochodu za granicą (np. z uwagi na jego likwidację i zamknięcie rozliczeń podatkowych).

Zgodnie z przepisami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku posiadania przez polską spółkę tzw. zagranicznego zakładu (m.in. oddział lub placówka przez którą podatnik prowadzi swoją działalność biznesową za granicą) zyski, które mogą zostać przypisane do takiego zakładu podlegają opodatkowaniu w państwie jego położenia.

Co w przypadku gdy zagraniczny zakład zamiast zysków generuje straty? Spółki prowadzące zakład za granicą mogą być zainteresowane skorzystaniem z tak wygenerowanych strat do obniżenia dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Organy podatkowe zwykły jednak kwestionować tego typu odliczenie, z uwagi na brak wyraźnych przepisów w tym zakresie.

Przeciwne stanowisko wydają się prezentować sądy administracyjne. W niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził możliwość wykorzystania straty oddziału banku polskiego w Wielkiej Brytanii (wyrok z dnia 16 maja 2017 r., sygn. II FSK 1003/15). Bank ten rozpoczął działalność na rynku brytyjskim w 2007 r. poprzez zlokalizowany tam oddział. Oddział ten poniósł w 2007-2009 stratę, która podlegała odliczeniu od podatku odprowadzanego w Wielkiej Brytanii w kolejnych latach. W 2012 r. z uwagi na ponowne poniesienie straty bank zrezygnował z działalności za granicą (likwidacja oddziału). W związku z tym, że część straty oddziału nie została rozliczona bank był zainteresowany możliwością rozliczenia straty w tej części w Polsce. NSA zaakceptował takie odliczenie opierając się o zasadę swobody przedsiębiorczości i test proporcjonalności wskazane m.in. w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 13 grudnia 2005 r. w sprawie C-446/03 (Marks & Spencer).

Takie stanowisko potwierdzają również inne rozstrzygnięcia m.in. wyrok NSA z dnia 28 listopada 2011 r. (sygn. II FSK 929/11) oraz wyrok z dnia 12 kwietnia 2013 r. (sygn. II FSK 1593/11). Warto zwrócić uwagę, że sądy nie przyznają jednak prawa do odliczenia strat zagranicznego oddziału jeśli straty te mogą nadal zostać rozliczone za granicą (tak m.in. w wyroku NSA z dnia 13 maja 2011 r., sygn. II FSK 2175/09).


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.