Od 1 czerwca 2017 r. z ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (PPSA) znika instytucja wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Tym samym zmienia się m.in. procedura zaskarżania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego.

Dotychczas chcąc zaskarżyć negatywną interpretację indywidualną, podatnik musiał w ciągu 14 dni wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa. Następnie można było złożyć skargę do WSA dołączając do niej odpowiedni dowód, że przedmiotowe wezwanie zostało wcześniej złożone.

Po zmianach skarżenie interpretacji indywidualnych zrówna się w trybie ze skarżeniem decyzji podatkowych organu drugiej instancji. Podatnik nie będzie wzywał już organu do usunięcia naruszenia prawa, lecz wniesie skargę do WSA w ciągu 30 dni od otrzymania interpretacji indywidualnej. Jeśli organ uzna skargę w całości za zasadną będzie uprawniony do zmiany interpretacji z urzędu w formie uwzględnienia skargi w ciągu 30 dni od jej otrzymania. Jeśli nie, przekaże ją pod rozwagę sądu.

Dotychczas do zmiany interpretacji w wyniku wezwania do usunięcia naruszenia prawa dochodziło rzadko i najczęściej z powodu zmiany stanu prawnego. W konsekwencji wymóg uprzedniego wezwania do usunięcia naruszenia prawa wydłużał niepotrzebnie proces skarżenia interpretacji. Nowelizacja powinna statystycznie przyspieszyć ten proces o 2 do 3 miesięcy.

Pewne wątpliwości budzi przepis przejściowy stanowiący, że znowelizowane przepisy stosuje się do „aktów i czynności organów administracji publicznej dokonanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy” (tj. po 1 czerwca 2017 r.). Nie do końca wiadomo jednak, czy chodzi tu o wydanie (podpisanie) interpretacji czy jej doręczenie. Niestety może okazać się, że odpowiedź na to pytanie przyniesie dopiero nowe orzecznictwo sądów administracyjnych.

Źródło: Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 935).


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.