Analiza porównawcza finansowania wewnątrzgrupowego jest procesem złożonym i pociąga za sobą konieczność stosowania wielu kryteriów i korekt, istotnych z punktu widzenia rynkowości takiej transakcji. Od czego zacząć?

Jeżeli nie jest możliwe zastosowanie porównania wewnętrznego, jak wskazywaliśmy ostatnio, sugerujemy by proces wyszukiwania zewnętrznych porównywalnych instrumentów finansowych w bazie danych rozpocząć od określenia kryteriów porównywalności dla analizowanego finansowania. Na podstawie Rozporządzenia o cenach transferowych porównywalność zewnętrznego finansowania do analizowanej transakcji wewnątrzgrupowej powinna być oceniana pod względem:

  • zdolności kredytowej pożyczkobiorcy,
  • kwoty i waluty finansowania,
  • okresu, na jaki zostało udzielone finansowanie,
  • charakteru i celu finansowania,
  • ryzyka związanego z udzielonym finansowaniem,
  • zabezpieczenia finansowania lub jego braku,
  • ryzyka zmian kursów walut oraz zmian wysokości oprocentowania,
  • harmonogramu spłaty kapitału oraz naliczania i spłaty odsetek.

Procedura identyfikowania potencjalnych danych porównawczych to najbardziej krytyczny aspekt analizy porównywalności. W oparciu o Wytyczne OECD (ust. 3.46) procedura ta musi być przejrzysta, systematyczna i sprawdzalna. Wybór kryteriów selekcji oddziałuje w istotny sposób na wynik analizy i powinien odzwierciedlać najistotniejsze cechy ekonomiczne porównywanych transakcji. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie istotności kryteriów porównywalności z punktu widzenia przeprowadzenia analizy rozliczeń finansowych.

Moment udzielenia finansowania

Zaleca się ograniczenie poszukiwania porównywalnych instrumentów finansowych do tych, których moment udzielenia pokrywa się lub jest najbardziej zbliżony do analizowanej transakcji, bowiem sytuacja rynkowa w momencie udzielenia finansowania może mieć istotny wpływ na wysokość ceny (oprocentowania) danego instrumentu finansowego.

Rodzaj działalności podatnika

Zalecamy, aby zastanowić się nad sklasyfikowaniem działalności podatnika - beneficjenta finansowania - zważywszy na chęć uchwycenia poziomu ryzyka kredytowego i wynikającej z niego różnicy poziomu oprocentowania między różnymi branżami. Korzystając z klasyfikacji sektorowej w bazie, spośród dostępnych należy wybrać taką branżę, w której działa podatnik.

Lokalizacja (rynek geograficzny)

Podczas selekcji porównywalnych transakcji finansowych należy zacząć od znalezienia transakcji finansowych udzielonych przez podmioty zarejestrowane i działające w Polsce. Wymóg ten wynika m.in. z zobowiązania do uwzględnienia w analizie porównawczej lokalnych (polskich) danych porównawczych – o czym wspominaliśmy tutaj.

Zabezpieczenia finansowania

Sposób zabezpieczenia transakcji finansowej może w istotny sposób wpływać na jej cenę. Stąd, identyfikując transakcje porównywalne należy wybrać te, które najlepiej oddają warunki zabezpieczenia i/lub gwarancji analizowanej transakcji.

Warunki oprocentowania

Spośród dostępnych typów oprocentowania (np. stałe, zmienne, inne), należy wybrać to, które najlepiej oddaje warunki oprocentowania analizowanej transakcji.

Waluta

Spośród dostępnych walut należy wybrać taką, w której denominowana jest wartość transakcji finansowej.

Okres finansowania

W celu znalezienia próby potencjalnie porównywalnych transakcji, należy ograniczyć poszukiwanie do instrumentów finansowych, których okres finansowania pokrywa się lub jest najbardziej zbliżony do analizowanej transakcji.

Ocena zdolności kredytowej

Do analizy należy przyjąć adekwatną dla podatnika ocenę zdolności kredytowej wyznaczaną na przykład przez międzynarodowe agencje ratingowe takie jak S&P, Moody’s czy Fitch.

Korekty

W rezultacie zastosowania zadanych kryteriów selekcji może zdarzyć się tak, że nie można zidentyfikować porównywalnych transakcji. Z uwagi na niedostępność danych na temat instrumentów finansowych o poszukiwanym stopniu porównywalności do analizowanych transakcji w dalszej kolejności należy dokonać koniecznych korekt lub poszerzyć odpowiednio kryteria wyszukiwania, pamiętając jednak o zachowaniu porównywalności transakcji. Korektami możliwymi do przeprowadzania są m.in. korekta ze względu na walutę, rodzaj oprocentowania, czy ryzyko kraju.

 Podsumowując, w trakcie przygotowania analizy porównawczej dla wewnątrzgrupowego finansowania zalecamy, aby dążyć do identyfikacji takich transakcji, które charakteryzują się parametrami (kryteriami) najbardziej porównywalnymi do analizowanej transakcji. Jedynie rzetelna analiza, przeprowadzona zgodnie z polskimi przepisami i wytycznymi OECD, wskaże właściwy rynkowy przedział oprocentowania dla realizowanej transakcji finansowania wewnątrzgrupowego.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.


NOWOŚĆ na cenytransferowe.taxand.pl!

Wejdź na Weryfikator obowiązków TP i sprawdź,
jakie obowiązki dokumentacyjne będą dotyczyć Twojej Spółki od 2017 r.