Jak już wielokrotnie informowaliśmy, od 2017 roku podatnicy, których przychody lub koszty osiągnięte w poprzednim roku przekroczyły 10 mln EUR, będą zobowiązani do uzupełniania dokumentacji cen transferowych o analizy porównawcze uwzględniające polskie dane porównawcze.

Z pewnością wielu podatników przygotowujących się do zmian w przepisach o cenach transferowych napotyka trudności w pozyskaniu rzetelnych danych pozwalających na sporządzenie analiz porównawczych. W Polsce w przypadku niektórych jeszcze słabo rozwiniętych branż pozyskanie idealnych lokalnych danych porównawczych jest niemożliwe lub prowadziłoby do ponoszenia niewspółmiernie wysokich kosztów. Przy czym problem z dostępnością danych może dotyczyć zarówno podatników, jak i administracji podatkowej. W tym kontekście warto zadać pytanie, czy administracja podatkowa stosuje równie restrykcyjne kryteria w przypadku własnych analiz porównawczych.

Skoro pozyskanie idealnych danych nie zawsze jest możliwe

Jak powinni zachować się podatnicy w przypadku trudności z dostępnością danych porównawczych?

Dane zagraniczne

Załóżmy, że podatnik operuje w branży, która się dopiero rozwija w Polsce i nie istnieją dostępne polskie dane porównawcze, a profil funkcyjny w danej współpracy nie jest dostatecznie porównywalny do innych powszechnie występujących na lokalnym rynku. W takim przypadku mogą być brane pod uwagę dane z zagranicznych rynków. Zwłaszcza że w niektórych przypadkach kwestia rynków geograficznych może być mniej istotna i nie wpływać znacząco na relacje biznesowe. W pierwszej kolejności warto sięgnąć do najbardziej porównywalnych rynków – na przykład krajów Grupy Wyszehradzkiej. Jeżeli dane z najbliższego regionu są niedostępne, powszechną praktyką jest sporządzanie analiz na podstawie danych z całej Europy (analizy paneuropejskie).

Na marginesie warto zaznaczyć, że Centrum Kompetencyjne Cen Transferowych w Łodzi (wyspecjalizowana w TP komórka działająca w ramach administracji podatkowej) wykonuje analizy porównawcze na podstawie danych zawartych w bazie Orbis. Dlatego w przypadku kontroli można się spodziewać analiz sporządzonych przez organy kontrolne zawierających zarówno krajowe, jak i zagraniczne obserwacje.

Jeśli podatnik zdecyduje się na porównanie do danych zagranicznych, konieczne może okazać się dokonanie odpowiednich poprawek / korekt zidentyfikowanych obserwacji. Przykładowo dokonuje się następujących korekt:

  • korekta na ryzyko geograficzne (country risk),
  • korekta na różnice w zasadach rachunkowości,
  • korekta na różnice w koszcie pieniądza (na podstawie kapitału pracującego).

Ostatecznie: luźniejsze kryteria wyszukiwania

W ostateczności, jeżeli zajdzie taka konieczność, można spróbować powiększyć pulę potencjalnych obserwacji stosując mniej restrykcyjne kryteria selekcji, na przykład rozszerzając analizę o dodatkowe podobne branże. Przenosząc na praktykę – czasami porównywanie się do podmiotów o podobnym profilu funkcyjnym w innej branży może dawać równie rzetelne rezultaty.

Argumenty za takim zabiegiem znajdziemy w Wytycznych OECD, które sugerują większą koncentrację na substancji biznesowej niż na formie / tytułach transakcyjnych (substance over form). Należy jednak oczywiście pamiętać o zachowaniu balansu pomiędzy stosowaniem mniej restrykcyjnych kryteriów a rzetelnością analizy.

A jeżeli dane porównawcze faktycznie nie istnieją?

Z pewnością znajdą się jednak sytuacje, kiedy podatnicy nie będą w stanie uzyskać dostępu do rzetelnych danych porównawczych. Dane te mogą być na przykład nieujawniane albo podatnik może działać w branży o dużej koncentracji, gdzie wspólne przedsięwzięcia i powiązania są normą, a w konsekwencji nie istnieją dane o transakcjach realizowanych przez niezależne podmioty.

W takiej sytuacji w przypadku braku danych porównawczych (pojęcie niezdefiniowane w przepisach) podatnik załącza do dokumentacji cen transferowych opis zgodności warunków transakcji z podmiotami powiązanymi z warunkami, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty. Przepisy nie precyzują natomiast wymaganej formy tego opisu.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.


NOWOŚĆ na cenytransferowe.taxand.pl!

Wejdź na Weryfikator obowiązków TP i sprawdź,
jakie obowiązki dokumentacyjne będą dotyczyć Twojej Spółki od 2017 r.