Przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zaczną obowiązywać 1 marca 2017 r., a nie 1 stycznia 2017 r. Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął poprawki Senatu. Teraz uchwalona ustawa o KAS zostanie skierowana do podpisu przez Prezydenta. Tak, jak informowaliśmy we wcześniejszych wpisach, ustawa o KAS zakłada rewolucję pod względem jednolitej administracji skarbowej oraz nowych kontroli celno –skarbowych. Ponadto wraz z wejściem w życie ustawy o KAS przestanie obowiązywać ustawa o kontroli skarbowej.

Co zatem z kontrolami skarbowymi w toku prowadzonymi na podstawie uchylanej ustawy?

Po wejściu w życie ustawy o KAS, zadania dyrektorów urzędów kontroli skarbowej w zakresie wszczętych i niezakończonych kontroli, przejmie nowy organ, tj. naczelnik urzędu celno – skarbowego mający siedzibę w tym samym województwie co dyrektor UKS. Przepisami właściwymi do prowadzenia wszczętej kontroli skarbowej – będą dotychczasowe przepisy uchylanej ustawy o kontroli skarbowej. W takim przypadku nie znajdą więc zastosowania nowe przepisy ustawy o KAS dotyczące kontroli celno – skarbowych, które już przedstawialiśmy Państwu na naszym blogu.

W sytuacji, kiedy dyrektor UKS wyda decyzję, której termin do odwołania nie upłynie przed dniem wejście w życie ustawy o KAS, odwołanie wnosi się do nowego organu, tj. dyrektora izby administracji skarbowej. A contrario, jeśli termin odwołania upływa przed dniem wejścia w życie tej ustawy, właściwy do odwołania będzie dyrektor izby skarbowej. Po dniu wejścia w życie ustawy o KAS postępowanie odwoławcze na skutek wniesionego odwołania, przeprowadzi nowy organ, tj. dyrektor izby administracji skarbowej, ale na podstawie dotychczasowych przepisów.

Ustawodawca w pełni realizuje zasadę kontynuacji podjętych czynności kontrolnych, tj. będą one kontynuowane przez nowe organy, ale na podstawie dotychczasowych przepisów.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.