Z początkiem przyszłego miesiąca zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące podatku od sprzedaży detalicznej. Pojawia się jednak pytanie, czy nowy podatek może dotyczyć również największych podmiotów z branży gastronomicznej dokonujących sprzedaży posiłków na rzecz konsumentów.

Pierwotne brzmienie ustawy zawierało wyłączenie z katalogu towarów posiłków przygotowywanych przez ich zbywcę. Takie sformułowanie dawało więc furtkę do wyłączenia z nowego podatku przychodu ze zbycia posiłków oferowanych przez podmioty z branży gastronomicznej. Jednak ostatecznie uchwalona ustawa nie zawiera już takiego wyjątku. Co więcej ustawa stanowi, że opodatkowany jest przychód ze sprzedaży detalicznej tj. ze zbywania towaru konsumentom także w przypadku, gdy towarzyszy mu świadczenie usługi odrębnie niezaewidencjonowanej.

W konsekwencji powstaje pytanie, czy podmioty z branży gastronomicznej o stosunkowo wysokim obrocie dokonujące sprzedaży posiłków, napojów konsumentom mogą z tego powodu stać się podatnikami podatku handlowego?

W odpowiedzi na interpelację z dnia 3 sierpnia br. Minister Finansów wskazał, że przychód ze sprzedaży posiłków, napojów i deserów nie podlega opodatkowaniu, jeżeli jest sprzedażą usługi przygotowania i podania produktu gastronomicznego. Takie stanowisko może jednak budzić wątpliwości, szczególnie w aspekcie czerwcowej interpretacji ogólnej dla branży gastronomicznej wskazującej, że sprzedaż posiłków do bezpośredniej konsumpcji jest kwalifikowana jako usługa (Sprawdź wpis: Kebab na 8?).

Powstaje więc pytanie, czy w przypadku gdy spółka, nie zgadzając się z kwalifikacją swojej działalności w zakresie sprzedaży gotowych posiłków jako usługi, stojąc na stanowisku, że przedmiotem jej sprzedaży są towary, może automatycznie stać się podatnikiem podatku handlowego? Czy może należy przyjąć, że przyjęcie bezpiecznego podejścia w VAT i uznanie, że przedmiotem działalności są usługi, daje wystarczające argumenty w ewentualnym sporze na gruncie podatku handlowego? Czy może te dwa aspekty nie powinny być ze sobą kojarzone i dla celów podatku handlowego należałoby przyjąć definicję usługi inną niż dla celów VAT?


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Więcej informacji na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego na jpk.taxand.pl.