Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która przewiduje m.in. zmniejszenie stawki CIT do 15% (założenia projektu ustawy przedstawialiśmy Państwu we wpisie z 22 czerwca 2016 r.: Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT do 15% oraz wprowadzeniu zmian uszczelniających system), została uchwalona przez Sejm i skierowana do rozpatrzenia przez Senat.

Ustawa zakłada obniżenie stawki CIT z 19% do 15% dla podatników, których wartość przychodu ze sprzedaży (łącznie z VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą.

Zgodnie z treścią przepisów, preferencyjną stawką CIT nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe oraz ustawa zakłada przepisy, które mają uniemożliwić tworzenie małych spółek przez podział lub przekształcenie.

Ustawa wprowadza również istotne zmiany w zakresie podatku PIT i CIT, które mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Nowe regulacje dotyczą m.in. opodatkowania wkładu przy aporcie, wprowadzenia tzw. małej klauzuli antyabuzywnej dotyczącej wymiany udziałów, a także klauzuli „beneficial owner” oraz klauzuli nieruchomościowej do ustaw podatkowych.

Ustawa została skierowana do prac w Senacie. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.