Minister Finansów po raz kolejny ingeruje w kwestię neutralności podatkowej wymiany udziałów. Tym razem problem dotyczy wspólników mniejszościowych, którzy zamierzają wnieść udziały wspólnie.

Problem dotyczy sytuacji, w której udziały spółki są wnoszone aportem przez osoby fizyczne niemające samodzielnie większości praw głosu w danej spółce do innego podmiotu w zamian za jego udziały. Zasadniczo, taka operacja nie podlega opodatkowaniu, pod warunkiem że podmiot otrzymujący udziały uzyska bezwzględną większość głosów lub – mając już taką większość – zwiększy dotychczasową liczbę udziałów w podmiocie nabywanym.

Do niedawna powyższa transakcja nie budziła większych wątpliwości podatkowych. Organy podatkowe co do zasady potwierdzały, że wymiana udziałów jest neutralna podatkowo również, gdy nabywający uzyskuje większość głosów w spółce nabywanej także w wyniku kilku aportów wniesionych przez różnych wspólników mniejszościowych w przeciągu sześciu miesięcy. Taki pogląd jest zresztą zbieżny z intencją ustawodawcy wyrażoną wyraźnie w uzasadnieniu do ustawy o PIT.

Na skutek zmian redakcyjnych w ustawie o PIT, pod koniec poprzedniego roku organy zmieniły jednak punkt widzenia. Zaczęło się od negatywnych interpretacji, a w lutym tego roku Minister Finansów dokonał nawet zmiany z urzędu pozytywnej interpretacji indywidualnej dotyczącej wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów przez wspólnika mniejszościowego w zamian za udziały innej spółki.

Szczęśliwie z odsieczą przychodzą sądy, które przyznają rację podatnikom, a nie organom. Ostatnio pojawił się kolejny pozytywny wyrok WSA w Gdańsku (sygn. I SA/Gd 1796/15), który potwierdza neutralność podatkową wymiany udziałów dla wspólników mniejszościowych.

Pozytywne wyroki cieszą, ale i smucą. Sądy bronią stanowiska podatników, co nie zmienia jednak faktu, że nadal można otrzymać niekorzystną interpretację. Cieszy fakt, że w orzecznictwie kształtuje się korzystna dla podatników wykładnia dość oczywistej – pozornie – regulacji prawnej. Smutne, bo aby z niej aktualnie skorzystać, trzeba pójść aż do sądu.


Crido Taxand_Nagrody_DGP_2015CRIDO TAXAND NAJLEPSZĄ FIRMĄ DORADZTWA PODATKOWEGO WEDŁUG DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ | 2015