Od 2015 r. obowiązują nowe przepisy ograniczające prawo zaliczania odsetek do kosztów podatkowych. Jednak stare sposoby na ominięcie nowych problemów również mogą działać.

W celu oceny możliwości zaliczenia odsetek do kosztów, przepisy nakazują porównać stosunek kapitałów własnych do zadłużenia wg stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek. Jednocześnie zadłużenie oznacza wszelkie zobowiązania wobec podmiotów kwalifikowanych – nie tylko natury pożyczkowej. W przypadku zadłużenia z tytułu pożyczki – będzie to zarówno kwota główna, jak i naliczone na ten dzień odsetki.

Jeśli zatem przed spłatą odsetek (np. w przedostatni dzień miesiąca) dojdzie do obniżenia kwoty zadłużenia na skutek spłaty kapitału pożyczki, zaś zapłata odsetek będzie miała miejsce na początku kolejnego miesiąca (np. w pierwszy dzień następnego miesiąca), to zadłużenie „kwalifikowane” określane na potrzeby przepisów o niedostatecznej kapitalizacji będzie niższe o spłaconą wartość.  Takie podejście akceptują również organy podatkowe.

Warto przy tym zadbać o odpowiednie postanowienia umowne pozwalające na dowolną kolejność spłat/ pierwszeństwo w spłacie kapitału nad odsetkami. Można również rozważyć wykorzystanie mechanizmu pożyczki rewolwingowej, umożliwiającej częściową spłatę pożyczki (na koniec miesiąca) oraz zaciągnięcie nowej transzy (z początkiem kolejnego miesiąca) do określonej maksymalnie kwoty – bez konieczności zawierania nowej/ aneksowania dotychczasowej umowy. Przy odpowiednim poziomie gotówki, ćwiczenie takie można by w zasadzie powtarzać w każdym miesiącu…

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17.03.2015 sygn. IBPBI/2/4510-262/15/MO

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.