Jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) mówi o zwolnieniu z poboru podatku u źródła przy wypłacie odsetek z tytułu jakiejkolwiek pożyczki udzielonej przez bank, to zapłata odsetek do podmiotu nie będącego bankiem, będzie podlegała opodatkowaniu.

Historia jednego z polskich dłużników zagranicznego banku, który planuje reorganizację portfela swoich wierzytelności poprzez ich cesję na rzecz podmiotu zagranicznego nie będącego bankiem (wyrok NSA o sygn. II FSK 1712/13) niesie kilka lekcji.

Lekcja nr 1: w kontekście zachowania zwolnienia odsetek z opodatkowania podatkiem u źródła na postawie UPO ważny jest status podmiotu, na rzecz którego następuje cesja. Jeśli wierzytelność bankowa zostaje przeniesiona do podmiotu nie będącego bankiem, nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia z opodatkowania. Dłużnik zatem przed wypłatą odsetek niech sprawdzi, czy spłaca do banku czy do innego podmiotu.

Lekcja nr 2: choć UPO mówi o zwolnieniu odsetek od jakiejkolwiek pożyczki, akurat w tym przypadku nie ma konieczności zawężania przepisu dosłownie tylko do „umowy pożyczki”. Także odsetki od innych instrumentów finansowych (np. obligacji) mają szansę na zwolnienie – o ile płacone są na rzecz banku.

Lekcja nr 3: niech podatnik (będąc opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce, lub też tylko od tych, które powstają na terytorium Polski) chcąc mieć pewność co do podatkowej prawidłowości swojego działania, uzbroi się w cierpliwość i założy odpowiednio długi czas na wdrożenie swoich planów. Choć termin na wydanie interpretacji indywidualnej to 3 miesiące, to w przywołanej historii ostateczne rozstrzygnięcie zapadło po ponad 3 latach…

Wyrok NSA o sygn. II FSK 1712/13

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.