NSA: o tym, czy korekta kosztów w związku z dotacją powinna być dokonana na bieżąco, czy wstecz zadecyduje skład 7 sędziów.

Czy w sytuacji zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków i kosztów następnie zrefundowanych ze środków stanowiących dochody (przychody) zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT, podatnik powinien po otrzymaniu dofinansowania skorygować koszty uzyskania przychodu na dzień, w którym tego rodzaju wydatki zostały ujęte jako koszty uzyskania przychodu?

Takie zagadnienie prawne NSA w dniu 22 czerwca 2015 r.  przedstawił do rozstrzygnięcia składowi 7 sędziów NSA. Sprawa dotyczyła podatnika, który ponosił wydatki na utworzenie nowych miejsc pracy i jako takie zaliczał je do kosztów podatkowych. Następnie, część wydatków była refundowana w formie dotacji. W takiej sytuacji powstała wątpliwość co do momentu korekty kosztów podatkowych, tj. na bieżąco, czy wstecz..

Uznanie, że korekta powinna być dokonana wstecz oznaczałoby, że po stronie podatnika powstanie zaległość i odsetki do uregulowania. Takie podejście, prezentowane przez fiskusa, z pewnością niweczy ekonomiczny cel otrzymania dotacji.

Podobne sprawy były już rozpatrywane przez sądy administracyjne, jednak w większości dotyczyły one wydatków zaliczanych do kosztów podatkowych w formie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT). Zgodnie z utrwaloną jednolitą linią orzeczniczą, w takich przypadkach korekta kosztów powinna następować na bieżąco. Sędziowie NSA uznali, że kwestia ta wciąż budzi wątpliwości i powinna zostać rozstrzygnięta w składzie 7 sędziów NSA.

Obecnie czas oczekiwania na uchwałę NSA wynosi kilka miesięcy, co oznacza, że wynik sprawy poznamy prawdopodobnie do końca 2015 r.

Źródło: postanowienie NSA z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie I FSK 1499/13

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.