Dziś w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano wyrok TSUE w sprawie C-357/13. Na jego podstawie podatnicy mogą ubiegać się o zwrot PCC pobranego przez notariusza przy zmianie umowy SKA. To czas na składanie odpowiednich wniosków o zwrot nadpłat bądź o wznowienie postępowań.

TSUE jednoznacznie stwierdził, że polskie spółki komandytowo – akcyjne powinny być traktowane jak spółki kapitałowe na gruncie ustawy o PCC. Oznacza to, że restrukturyzacje z udziałem SKA są zwolnione z PCC, w takim zakresie jak spółki kapitałowe (S.A. i z o.o.).

Jest to dobra wiadomość dla podatników, którzy dokonywali czynności związane z:

  • przekształceniem SKA w spółkę kapitałową lub spółki kapitałowej w SKA,
  • łączeniem SKA ze spółką kapitałową,
  • aportem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa („ZCP”) spółki kapitałowej do SKA,
  • aportem przedsiębiorstwa lub ZCP spółki komandytowo –akcyjnej do spółki kapitałowej,
  • wymianą udziałów pomiędzy SKA a spółką kapitałową (aport udziałów lub akcji do SKA).

Aby odzyskać PCC wystarczy:

Złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Oprócz podatku można odzyskać również oprocentowanie. W przypadku złożenia wniosku w terminie 30 dni od dnia dzisiejszego (dzień publikacji), odsetki będą liczone od dnia historycznie zapłaconego PCC do dnia zwrotu. W przypadku przekroczenia 30-dniowego terminu, odsetki będą liczone tylko do 30 dnia od publikacji orzeczenia TSUE.

Możliwość odzyskania daniny dotyczy wyłącznie zobowiązań nieprzedawnionych, czyli takich, dla których termin zapłaty mijał nie wcześniej niż w 2010 r.

W przypadku spraw zamkniętych ostateczną decyzją organu podatkowego, podatnik może wznowić postępowanie w oparciu o ww. wyrok TSUE. Ma na to miesiąc od dnia dzisiejszego (tj. 22 czerwca 2015 r.).

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.