Jeśli świadczenie pewnego typu usług ma sens tylko w związku ze sprzedażą energii elektrycznej, to takie usługi należy uznać za niezbędne i pomocnicze w stosunku do sprzedaży energii elektrycznej. W efekcie, sposób opodatkowania tych usług powinien być analogiczny do opodatkowania sprzedaży energii elektrycznej.

Usługi systemowe są niezbędne, aby proces dostarczania energii elektrycznej przebiegał w sposób sprawny. Oba te świadczenia są realizowane przez jeden podmiot – podmiot zajmujący się wytwarzaniem i obrotem energią. Niemniej jednak, nabywcą usług systemowych nie jest ten sam podmiot, który nabywa energię elektryczną. Energia jest bowiem dostarczana bezpośrednio do odbiorcy, zaś usługi systemowe do podmiotu zajmującego się bilansowaniem sieci elektroenergetycznej w taki sposób, aby energia mogła do odbiorcy dotrzeć.

Pomimo istnienia dwóch nabywców, oba świadczenia (usługi systemowe i energia elektryczna) są ze sobą ściśle powiązane, zaś samo świadczenie usług systemowych nie jest możliwe bez jednoczesnego dostarczania energii. Dlatego też, skoro jedno świadczenie warunkuje istnienie drugiego, to powinno być traktowane jako element dominujący w świadczeniu złożonym. Stąd opodatkowanie VAT tych dwóch świadczeń powinno być realizowane na analogicznych zasadach.

Więcej – wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 marca 2015 r., I SA/Ld 1385/15

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.