Dziś w nocy Senat zaakceptował postanowienie prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie zarządzenia ogólnokrajowego referendum. Termin referendum został wyznaczony na 6 września 2015 r.

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski postanowił skierować do Senatu postanowienie o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum obejmującego trzy istotne kwestie poruszane w kampanii prezydenckiej – wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, zlikwidowanie finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Z perspektywy podatkowej szczególne znaczenie ma ostatnie pytanie. Zasada in dubio pro tributario (rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika) nie jest obecnie wprost wpisana w żadnym akcie prawa podatkowego. Wywodzona jest natomiast niekiedy przez sądy z ogólnych zasad konstytucyjnych (w szczególności z zasady państwa prawa). Niewątpliwie wpisanie tej zasady wprost do Ordynacji podatkowej byłoby krokiem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom podatników.

Wątpliwości budzić może jednak sposób sformułowania tej zasady. Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników ograniczone miałoby być wyłącznie do wykładni przepisów (nie odnosiłoby się wprost np. do wątpliwości w zakresie dowodów zgromadzonych w postępowaniu podatkowym). Istotna będzie też praktyka stosowania tej zasady przez organy podatkowe (można przecież twierdzić, że dany przepis nie budzi wątpliwości).

Kwestia wprowadzenia tej zasady nie jest nowa – już bowiem 9 grudnia 2014 r. do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy zmieniającej Ordynację podatkową (druk nr 3018) zawierający m.in. propozycję jej wprowadzenia. Obecnie projekt jest po pierwszym czytaniu i został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych.

Samo referendum może być sygnałem dla ustawodawcy wskazującym na oczekiwanie społeczeństwa w zakresie wzmocnienia pozycji podatnika w kontaktach z fiskusem oraz bodźcem do przyspieszenia prac nad projektem zmian w Ordynacji podatkowej.

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.