Na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 rok zostało zaledwie kilka dni. Niestety większość podatników obowiązek wypełnienia zeznania i wysłania go do urzędu skarbowego zostawia na ostatnią chwilę. Jak wiadomo nie od dziś, pośpiech sprzyja błędom. Przypominamy na co zwrócić uwagę, aby uniknąć najczęściej popełnianych pomyłek podczas wypełniania zeznania.

Nieaktualne druki zeznań - formularze PIT, jak i załączniki do nich zmieniają się niemal co roku. Trzeba więc pamiętać, aby uzupełnić druk obowiązujący dla danego roku.

Brak podpisu na zeznaniu - bardzo częstym błędem jest brak podpisu na zeznaniu podatkowym. Zeznanie podpisać powinien ten podatnik, którego ono dotyczy, chyba że w jego imieniu składa je pełnomocnik. Co do zasady, wspólne zeznanie małżonków podpisuje każdy z nich.

Brak danych o koncie - jeżeli podatnik chciałby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku na konto bankowe, powinien pamiętać o podaniu numeru konta. Częste problemy z rachunkami bankowymi spowodowane są błędnym lub nieczytelnym wpisaniem numeru rachunku. Warto także pamiętać o poinformowaniu swojego urzędu o zmianie numeru konta bankowego w ZAP-3 (formularz przeznaczony m.in. dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej), jeżeli składający zeznanie wybrał taką formę zwrotu podatku lub nadpłaty.

Mylenie limitów ulg i odliczeń - przy wypełnianiu zeznania należy pamiętać o różnicy pomiędzy kwotowymi i procentowymi limitami poszczególnych ulg i odliczeń.

Problemy z 1 proc. podatku - urzędy skarbowe, zgodnie ze wskazaniem podatników, przekazują 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Należy pamiętać o podaniu pełnej nazwy organizacji, jej numeru KRS oraz kwoty, która ma zostać przekazana.

Brak załączników - jeżeli podatnik dokonuje odliczeń, należy pamiętać o załącznikach do zeznania. Chcąc skutecznie skorzystać z ulg i odliczeń, należy wraz z właściwym drukiem zeznania złożyć odpowiedni załącznik.

Nieterminowe wnioski o preferencje - gdy małżonkowie lub osoby samotnie wychowujące dzieci dokonały indywidualnego rozliczenia, a następnie wyraziły chęć skorzystania z preferencyjnej formy rozliczenia wspólnego, powinny pamiętać, że skorygowanie zeznania w tym zakresie jest możliwe wyłącznie w terminie składania zeznań, tj. do 30 kwietnia.