Organy podatkowe, jednostki samorządowe oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą informowały biura informacji gospodarczej (BIG) o wymagalnych zobowiązaniach podatkowych zarówno osób prawnych, jak i fizycznych.

Warto przypomnieć, że biura informacji gospodarczej gromadzą informacje o długach osób fizycznych i prawnych. Ministerstwo Gospodarki przygotowało, a rząd zaakceptował propozycję poszerzenia zakresu informacji gromadzonych przez te instytucje o wymagalne zobowiązania podatkowe oraz inne, np. w stosunku do ZUS. Wysokość zaległości nie będzie mogła być niższa niż 500 zł.

Co istotne, w przypadku podatków, dla których organem podatkowym jest wójt/ burmistrz/ prezydent miasta, przekazywanie informacji przez gminy będzie opcjonalne.

Ministerstwo Gospodarki, które jest autorem tych zmian, chce, aby nowe regulacje zaczęły obowiązywać od początku przyszłego roku. Jednakże przepisy dotyczące przekazywania danych o zobowiązaniach publiczno-prawnych oraz umożliwiające biurom informacji gospodarczej dostęp do publicznych baz danych mają wejść w życie później, tj. od 1 czerwca 2016 r.

Zaproponowane zmiany mają doprowadzić do obniżenia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej i tym samym zwiększenia bezpieczeństwa obrotu.

Źródło:

Założenia do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej przyjęte przez Radę Ministrów