Podatnicy rozliczający VAT na zasadzie procedury szczególnej z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych i składający deklaracje elektroniczne do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście nie będą musieli do korekty tych zeznań dołączać pisemnego uzasadnienia wyjaśniającego przyczynę korekty.

To nowość, bo do 31 grudnia 2014 r. każda, najmniejsza nawet zmiana w deklaracji podatkowej – np. błąd rachunkowy, brak podpisu, nieuwzględnienie wszystkich danych w deklaracji – powodująca konieczność złożenia jej korekty wymagała dołączenia do niej pisma, w którym podatnik wyjaśniał przyczynę korekty.

Przy okazji tej nowelizacji w Ordynacji podatkowej wprowadzono jeszcze jedną, ważną zmianę. A mianowicie do końca 2014 r. z ustawy tej wynikało, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Zobrazujmy to na krótkim przykładzie: podatnik rozlicza VAT miesięcznie. Przepisy obligują go do zapłaty podatku do 25 dnia miesiąca (np. VAT za listopad płaci do 25 grudnia) i w tym samym terminie musi złożyć VAT-7. 25 dzień miesiąca wypada w sobotę. W takiej sytuacji ostatnim dniem na zapłatę podatku i złożenie deklaracji jest poniedziałek 27.

Od 1 stycznia 2015 r. ta zasada nadal obowiązuje, tylko z jednym zastrzeżeniem: „chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej”.

Ta wydawać by się mogło mała zmiana powoduje wiele kontrowersji. W praktyce dotyczy ona terminu składania niektórych deklaracji VAT. Otóż w nowelizacji ustawy o VAT dotyczącej podmiotów świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, wprowadzono zasadę, że podatnicy ci będą musieli składać deklaracje VAT drogą elektroniczną w nieprzekraczalnym terminie do 20-tego dnia miesiąca od zakończenia okresu rozliczeniowego. Co ważne, także wówczas, gdy termin ten przypadnie w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. To póki co jedyny taki wyjątek wynikający z „odrębnych ustaw”. Można się jednak spodziewać, że z biegiem czasu może zacząć ich przybywać.

 

Źródło: Ustawa z 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2014 r., poz. 1171).