W obliczu długotrwałych sporów podatników z fiskusem i niejednolitego podejścia do kwestii opodatkowania usług fitness, Minister Finansów zdecydował się wydać interpretację ogólną w tej kwestii. Interpretacja ta okazuje się być „miodem na serce” branży fitness, która długo oczekiwała na możliwość opodatkowania jej oferty w taki sam sposób, jak np. ofertę aquaparków czy basenów (te dotychczas korzystały z obniżonej stawki VAT dla swoich usług).

Minister Finansów wskazał, iż obniżoną stawką VAT (8% VAT) należy stosować do usług rekreacyjnych, czyli usług służących aktywności i wypoczynkowi (m.in. usług fitness, zajęć grupowych czy sauny), jeśli takie usługi są oferowane w związku z zakupem biletu czy karnetu uprawniającego do wstępu do obiektu rekreacyjnego.

W rezultacie, zdaniem Ministra Finansów, podstawowa oferta klubów fitness powinna być objęta niższym VAT. Natomiast, podstawową stawkę VAT należy stosować do usług dodatkowych, jak m.in. gastronomia czy instruktor.

Taka interpretacja pozwala na obniżenie cen usług fitness w przyszłości, maksymalizację przychodów branży oraz pozostawia otwartą kwestię odzyskania nadpłaconego podatku za poprzednie lata.

 

Źródło: Interpretacja ogólna ministra finansów z 2 grudnia 2014 r. (nr PT1/033/32/354/LJU/14).

Zobacz także: Wyrok NSA z 30 stycznia 2014 r., sygn. akt I FSK 311/13 a także art. 41 ust. 2 w związku z poz. 186 załącznika nr 3, oraz poz. 182–186 załącznika nr 3, ustawy o VAT.