Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku.

Podstawowym kryterium powstania obowiązku wpłaty na PFRON jest wielkość zatrudnienia. W świetle obowiązujących przepisów obowiązek wpłaty na PFRON ma pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który dodatkowo nie zatrudnia osób niepełnosprawnych albo poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest mniejszy niż 6% wśród ogólnego stanu zatrudnienia.

Wysokość zobowiązania na PFRON zmienia się i jest uzależniona od:

  1. Przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej
  2. Aktualnego stanu zatrudnienia
  3. Liczby zatrudnionych osób z niepełnosprawnością

Należy również zwrócić uwagę na tzw. ulgi w PFRON, które są popularnym sposobem na obniżenie wpłaty na PFRON. Stanowią one ważne wsparcie dla pracodawców i pozwalają na obniżenie wpłaty należnej z tytułu niezapewnienia wymagalnego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Aby skorzystać z ulgi, należy dokonać zakupu produkcji własnej lub usług własnych sprzedającego o kwalifikowanej strukturze zatrudnienia, dokonać terminowej zapłaty za zakup oraz otrzymać informację o kwocie obniżenia przez sprzedającego. Obniżenie to polega na pomniejszeniu do 50% wartości wpłaty na PFRON, którą przedsiębiorca jest zobowiązany w danym miesiącu uiścić. Jeśli uzyskana kwota ulgi jest wyższa, można ją wykorzystać w ciągu kolejnych 6 miesięcy licząc od daty otrzymania informacji o kwocie obniżenia. Całkowite zwolnienie z wpłat jest możliwe po osiągnięciu poziomu 6% zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

Od 1 marca 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wynosi 7540,36 PLN i jest wyższe o 345 zł od wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim okresie. Wzrost przeciętnego wynagrodzenia powoduje, że zwiększa się również danina na PFRON. Przykładowo, przedsiębiorstwo zatrudniające 400 pracowników i nieposiadające żadnej osoby z niepełnosprawnością musi wziąć pod uwagę, że jego wpłaty na PFRON od marca 2024 r. wyniosą ponad 73 tys. PLN miesięcznie, co rocznie daje prawie 1 mln PLN.

Wspieramy przedsiębiorców w analizie możliwości obniżenia wysokości wpłat na PFRON. W ostatnim roku odzyskaliśmy miliony PLN nadpłat dla naszych klientów z tytułu wpłat na PFRON. Zapraszamy do kontaktu, a chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem.


Zobacz film: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

Zapraszamy na film przygotowany przez Małgorzatę Gaik, ekspertkę CRIDO, która szczegółowo omawia obowiązki związane z PFRON, a także możliwości zwolnienia z płacenia tej składki.