Przekazanie w ramach planu motywacyjnego wirtualnych akcji na rzecz pracownika nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Opodatkowane są dopiero kwoty wypłacane na rzecz danej osoby w momencie realizacji praw wynikających z nabytych akcji.

Pomysł z programem motywacyjnym opartym o wirtualne akcje polega na tym, że pracownicy lub współpracownicy spółki, którzy przystąpią do programu mają prawo do nabycia po symbolicznej cenie akcji „umownych”, które uprawniają ich do otrzymania w przyszłości premii. Warunki, od spełnienia których zależy wysokość premii, są zwykle wskazane w umowie o nabycie wirtualnych akcji, zawartej między dana osobą a spółką lub regulaminie programu motywacyjnego. Wysokość premii może być uzależniona od realizacji przez danego pracownika określonych wskaźników handlowych lub osiągnięcia przez spółkę zakładanego wyniku finansowego. Dodatkowo jej wysokość zależy od tego jaką pulą wirtualnych akcji dysponuje dana osoba. Oczywiście w sytuacji, gdy warunki nie zostaną spełnione, do wypłaty premii może nie dojść w ogóle.

Konsekwencje podatkowe tego typu programu motywacyjnego były ostatnio przedmiotem analizy fiskusa w jednej z interpretacji podatkowych. Uznano w niej, że samo nabycie przez pracownika wirtualnych akcji nie powoduje powstania przychodu po stronie pracownika. Nie dochodzi bowiem w tym momencie do powstania przysporzenia majątkowego po jego stronie, tym bardziej, że w analizowanej sytuacji „wirtualne” akcje były nabywane odpłatnie (za 1 zł).

Organ zgodził się ze stanowiskiem, że po stronie pracownika przychód może powstać tylko w momencie, gdy dojdzie do rzeczywistej wypłaty świadczenia pieniężnego w ramach programu motywacyjnego, tzn. gdy zostaną spełnione określone w umowie warunki, pozwalające na wypłatę premii w oparciu o podział wynikający z posiadanych akcji wirtualnych. Jednocześnie organ potwierdził, że oferowane pracownikom wirtualne akcje powinny być uznane za pochodne instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy o PIT i w konsekwencji kwoty wypłacane na ich podstawie będą stanowiły przychód z kapitałów pieniężnych, który opodatkowany jest 19% stawką podatku. W takiej sytuacji, w momencie wypłaty premii na spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika, będzie natomiast zobligowana do wystawienia informacji o wysokości dochodu z kapitałów pieniężnych (PIT-8C).

Źródło:

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 kwietnia 2015 r., nr IBPBII/2/4511-45/15/MW)

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.