Mimo pozytywnego wyroku WSA w Łodzi z 19 kwietnia 2016 r., sygn. I SA/Łd 146/16 (o którym pisaliśmy we wpisie: WSA – nie ma CIT na wydaniu w ramach likwidacji), sądy administracyjne mogą opowiedzieć się za opodatkowaniem CIT likwidacji spółek kapitałowych.

Negatywne dla podatników stanowisko w tej sprawie płynie z wyroku WSA w Poznaniu z 21 kwietnia 2016 r. (sygn. I SA/Po 2430/15). Podobnie wypowiedział się również WSA w Gliwicach w wyroku z 18 maja 2016 r. (sygn. I SA/Gl 1264/15), stwierdzając, że wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej i wydanie na jego rzecz części majątku tej spółki skutkuje powstaniem przychodu dla wspólników pozostających w spółce.

Jak było w przeszłości?

Organy podatkowe od dłuższego czasu twierdziły, że uregulowanie przez spółkę kapitałową jakichkolwiek zobowiązań względem jej wspólników w formie innej niż pieniężna (np. przez wydanie nieruchomości) stanowi przychód podatkowy dla spółki. Większość sądów administracyjnych zajmowało natomiast odmienne stanowisko, wskazując, że taka sytuacja jest neutralna w CIT dla spółki.

Od 1 stycznia 2015 r. do ustawy o CIT wprowadzono art. 14a, który miał zakończyć spór. Zgodnie z tym przepisem, co do zasady, w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje zobowiązanie, w tym z tytułu:

  • zaciągniętej pożyczki (kredytu),
  • dywidendy,
  • umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji),

dla podatnika powstaje przychód podatkowy w wysokość uregulowanego zobowiązania.

Skąd zatem biorą się problemy?

Zdaniem organów podatkowych przepis art. 14a ustawy o CIT powinien być stosowany do wydania majątku likwidacyjnego spółek kapitałowych, ponieważ jest to sytuacja podobna do sprzedaży przez spółkę majątku i dystrybucji środków pieniężnych do wspólników.

Organy podatkowe nie dostrzegają faktu, że w art. 14a ustawy o CIT „likwidacja spółki kapitałowej” nie została wymieniona. Ponadto, wydanie majątku likwidacyjnego na rzecz wspólnika, które jest porównywane do sprzedaży majątku, nie wiąże się z zapłatą ceny przez tego wspólnika. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, czy przy wydaniu majątku likwidacyjnego powstaje jakikolwiek przychód dla spółki z o.o.

Co na to sądy administracyjne?

Pierwszy wyrok dotyczący zastosowania art. 14a ustawy o CIT do likwidacji spółki kapitałowej zapadł jeszcze w 2015 r. W wyroku tym, WSA we Wrocławiu stwierdził, że wydanie majątku likwidacyjnego spółki kapitałowej powinno być opodatkowane.

Natomiast, odmienne stanowisko zajął WSA w Łodzi, który wskazał że przeniesienie na wspólników majątku likwidowanej spółki nie jest podobne do jego sprzedaży. W konsekwencji powinno być neutralne w CIT dla likwidowanej spółki.

Niestety, kolejne wyroki WSA w sprawie opodatkowania CIT likwidacji spółki kapitałowej nie były już tak przychylne dla podatników jak wyrok WSA w Łodzi. Przykładowo, w przywołanym wyroku WSA w Poznaniu, wskazano, że w sytuacji, w której spółka zagraniczna (CFC) przekaże majątek likwidacyjny na rzecz polskiej spółki kapitałowej dojdzie do powstania na mocy art. 14a ustawy o CIT przychodu podatkowego.

Podobnie wypowiedział się WSA w Gliwicach, w zakresie powstania przychodu dla wspólników spółki komandytowej w związku z wystąpieniem z niej wspólnika i wydania przez spółkę na jego rzecz części majątku.

Jak ukształtuje się linia orzecznicza sądów administracyjnych, zobaczymy w przyszłości. Na chwilę obecną wydanie majątku w ramach likwidacji spółki z o.o. wiąże się ryzykiem powstania przychodu podatkowego dla spółki generującego dochód do opodatkowania CIT.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.