Na początku marca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kolejny wyrok w sprawie dotyczącej możliwości stosowania różnych stawek do towarów substytucyjnych, które z punktu widzenia konsumenta są niemal identyczne. Wcześniej TSUE wypowiadał się w sprawie e-booków, które uznał w swej istocie za towary podobne, w odniesieniu do których różne opodatkowanie naruszałyby zasadę neutralności.

Sprawa dotyczyła opodatkowania sprzedaży tlenu w określonej formie używanego do celów leczniczych. W Belgii tlen dystrybuowany jest w trzech formach, które są w stosunku do siebie substytucyjne (zamienne):

  • Koncentratory tlenu,
  • Butle z tlenem medycznym,
  • System z ciekłym tlenem medycznym.

Jedynie w stosunku do butli tlenowych istniała możliwość stosowania obniżonej stawki VAT. Belgijski sąd powziął wątpliwość czy takie zróżnicowanie stawek nie narusza zasady neutralności podatkowej.

Trybunał zgodził się z koniecznością respektowania zasady neutralności. Dodał jednak, iż zasada ta nie pozwala na rozszerzenie zakresu stosowania stawki obniżonej w braku jednoznacznego przepisu.

W efekcie TSUE wskazał, że przepisy Dyrektywy VAT nie nakładają na Państwo Członkowskie obowiązku rozszerzania obniżonej stawki VAT na wszystkie sposoby dostawy tlenu, nawet jeśli są one postrzegane przez konsumentów jako podobne do produktów korzystających z obniżonej stawki. Innymi słowy, TSUE uznał przepisy krajowe za zgodne z Dyrektywą VAT.

Wyrok w sprawie belgijskiej wskazuje, że koncepcja towarów podobnych i naruszania zasady neutralności poprzez przyjmowanie różnych stawek VAT ciągle ewoluuje. W polskim wyroku w sprawie e-booków TSUE uznał, że naruszenie zasady neutralności może być usprawiedliwione innymi wartościami, którymi kierował się unijny prawodawca przy różnicowaniu zasad opodatkowania. W niniejszej sprawie, zasada neutralności przegrała z brakiem jednoznacznego przepisu dopuszczającego stosowanie stawek obniżonych dla określonych towarów. To pokazuje ewidentnie, że planowana reforma systemu stawek VAT będzie niczym podanie tlenu umierającemu w oparach absurdu.

Orzeczenie TSUE w sprawie C-573/15.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.