Opodatkowanie VAT wyrobów spożywczych, w szczególności możliwości stosowania stawki obniżonej jest od dłuższego czasu przedmiotem wielu sporów z organami podatkowymi. Dotychczas krajowe sądy administracyjne nie wypracowały jednolitej linii orzeczniczej w tym zakresie. Dlatego pozytywnie należy ocenić ostatnie postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który badając konkretną sprawę opodatkowania 8% VAT wyrobów ciastkarskich skierował pytanie prejudycjalne do TSUE.


Crido Taxand wielokrotnym zwycięzcą w rankingu dziennika „Rzeczpospolita” >>>


Pytanie brzmi, czy w przypadku wyrobów ciastkarskich i ciastek uzależnienie stawki opodatkowania jedynie od kryterium daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia narusza zasadę neutralności VAT i zakaz różnicowania sytuacji towarów w rozumieniu Dyrektywy 112? Ustawa o VAT w ramach pozycji 32 Załącznika nr 3 zawierającego wykaz towarów objętych stawką 8% wprowadza bowiem  dodatkowe kryterium (warunek świeżości), które nie wynika z Dyrektywy, ani z nomenklatury scalonej. Pomimo więc, że z perspektywy konkretnego konsumenta ciastka z 3 i 60 dniowym terminem do spożycia mogą wydawać się podobne, polskie przepisy nakazują stosowanie do nich dwóch różnych stawek VAT.

Jakkolwiek przedmiotem zapytania są tylko wyroby ciastkarskie i ciastka świeże, to stanowisko Trybunału może mieć również przełożenie na ustalenie prawidłowych stawek VAT dla wielu innych towarów.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.