Jak wcześniej informowaliśmy (wpis: MF straszy spółki transferujące zyski), Ministerstwo Finansów na przełomie roku wskazało, iż ceny transferowe są priorytetowym obszarem kontroli w 2016 roku. Wskazano jednocześnie u kogo kontrolujący pojawią się w pierwszej kolejności.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, kontrole podatkowe obejmą w szczególności podmioty, które dokonały istotnego skorygowania podstawy opodatkowania pod koniec roku. W pierwszej kolejności mogą to być podmioty, które dokonały korekty ceny w celu zachowania warunków rynkowych. Na liście oczekujących na kontrole mogą znaleźć się więc między innymi:

  • dystrybutorzy o ograniczonym ryzyku,
  • producenci kontraktowi (na zlecenie),
  • podmioty wykonujące usługę produkcyjną,
  • spółki, które dokonały istotnych wartościowo rozliczeń o charakterze kosztowym (np. jednorazowe opłaty, opłaty za usługi, licencje na koniec roku).

O czym należy pamiętać?

Korekta, o ile jest uzasadniona, nie powinna skutkować negatywnymi konsekwencjami dla podatników. Kluczową kwestią jest jednak odpowiednie uzasadnienie przyjętego podejścia i obrona jego poprawności w toku kontroli podatkowej. Prawidłowo opisane zasady dokonywania korekt w treści umowy z podmiotem powiązanym oraz analiza porównawcza opracowana zgodnie z polskimi przepisami (wyznaczająca poziom korekty), jak również konsekwentne historyczne traktowanie korekt (również zwiększających podstawę opodatkowania) to absolutne minimum. Kluczowe jest również wyjaśnienie modelu rozliczeń w polityce i dokumentacji cen transferowych.

Z powyższych względów, podatnicy, którzy w 2015 roku w swojej działalności mieli do czynienia z istotnym obniżeniem wyniku wskutek korekt na koniec roku, powinni sprawdzić, czy posiadają niezbędne dowody, które pozwolą im obronić słuszność dokonania takich korekt.


ceny transferowe_crido taxandSprawdź kanał informacyjny o cenach transferowych: cenytransferowe.taxand.pl