Opinia rzecznika generalnego w sprawie C-390/15 dotyczącej stawki VAT na e-booki – opodatkowanie książek, gazet i czasopism dostarczanych elektronicznie podstawową stawką VAT jest zgodne z zasadą równego traktowania.

Stosownie do Dyrektywy VAT państwa członkowskie mogą stosować do publikacji drukowanych takich jak książki, gazety i czasopisma obniżoną stawkę VAT. Publikacje elektroniczne muszą natomiast podlegać stawce podstawowej, z wyjątkiem książek cyfrowych, o ile dostarczane są na nośniku fizycznym takim jak na przykład CD-ROM.

Polski Trybunał Konstytucyjny, do którego zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich, miał wątpliwości w przedmiocie ważności tej regulacji i w lipcu zeszłego roku skierował w tym zakresie pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości (sprawa C-390/15). Wątpliwości TK dotyczyły w szczególności zgodności unijnej dyrektywy m.in. z zasadą równości zawartą w art. 20 Karty Praw Podstawowych UE.

Dnia 8 września 2016 r. rzecznik generalna Juliane Kokott wydała w tej sprawie opinię. Zdaniem rzecznik generalnej stosowanie obniżonej stawki podatku do książek cyfrowych dostarczanych na nośniku fizycznym, a nie do książek cyfrowych dostarczanych elektronicznie, jest zgodne z zasadą równego traktowania.

W ocenie rzecznik książki te są wprawdzie porównywalne pod względem celu Dyrektywy VAT, jakim jest zapobieganie zakłóceniom konkurencji, gdyż w praktyce konkurują ze sobą. Dla konsumenta stanowią bowiem ten sam produkt, a mianowicie plik książki cyfrowej, z którego nie da się skorzystać bez dodatkowego urządzenia odczytującego. Również w odniesieniu do celu edukacyjnego, który realizowany jest za pomocą obniżonej stawki podatku, występuje porównywalność, gdyż jego wypełnienie zależy wyłącznie od treści, a nie od sposobu dostarczenia książki cyfrowej. Nierówne traktowanie jest jednak uzasadnione, przede wszystkim w świetle szczególnych wymagań opodatkowania usług elektronicznych, które na podstawie Dyrektywy VAT w całości są wyłączone z zastosowania stawki obniżonej. Za proporcjonalnością zróżnicowanego opodatkowania, zdaniem J. Kokott, przemawia między innymi to, że książki cyfrowe dostarczane elektronicznie z reguły mogą być oferowane po niższej cenie niż takie książki na nośniku fizycznym nawet wtedy, gdy podlegają wyższej stawce VAT.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.