Rośnie liczba stadionów piłkarskich, a wraz z nią problem z ich opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości. Praktyka organów podatkowych oraz samych podatników jest w tym zakresie bardzo niejednolita.

Raz stadiony traktuje się jako budowle, innym razem - jako budynki. Zdarza się również, że niektóre z elementów stadionu, takie jak biura i szatnie opodatkowuje się jako budynek, natomiast inne, np. zadaszenie trybun jako budowle. Z kolei murawa to częstokroć obiekt niepodlegający opodatkowaniu.

Głos w dyskusji zabrał NSA, w wyroku z 7 marca 2017 r. sygn. II FSK 295/15.

Sprawa dotyczyła stadionu Zagłębia Lubin. Podatnik wskazał, że w części zadaszonej stadion może pełnić zarówno funkcje pomocnicze dla widowiska sportowego odbywającego się na boisku (miejsca dla widzów, szatnie, stanowiska komentatorskie, zaplecze rekreacyjne i techniczne), jak również funkcje w pełni samodzielne (biura, sale konferencyjne, punkty gastronomiczne, stanowiska handlowe). Stanął on przy tym na stanowisku, że płyta boiska to budowla, zaś trybuny i budynek główny to budynki w rozumieniu PON.

Zdaniem NSA w tym stanie faktycznym mamy do czynienia z budowlą na gruncie PON. Podzielił on przy tym stanowisko WSA we Wrocławiu, że budowlą są wprost wymienione w załączniku do Prawa budowlanego stadiony. Równocześnie zwrócono uwagę, że nie jest prawidłowym dzielenie stadionu na dwa odrębne obiekty budowlane jak płyta boiska i trybuny - jak to próbował zrobić podatnik.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.