Spółka komandytowa powstała z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaliczy poniesione przez tą ostatnią wydatki inwestycyjne do kosztów podatkowych, jeśli przychód z takiego wydatku powstanie dopiero po przekształceniu.

Przekształcenie formy prawnej spółek to dość powszechna praktyka w działalności przedsiębiorców. Jednak w sytuacji, gdy podatnik podejmuje decyzje o takim przekształceniu pojawia się wiele pytań – zwłaszcza o to jakie prawa i obowiązki ma nowopowstała firma.

Spójrzmy zatem na reorganizację, którą często przeprowadzamy dla naszych Klientów - gdy spółka komandytowa powstaje w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Taką sprawą zajmował się ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Przedsiębiorcy chcieli poznać zakres sukcesji podatkowej w takiej sytuacji. Zgodnie z ogólnymi zasadami sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które mieli wspólnicy udziałowcy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych.

A co z uznaniem za koszty uzyskania przychodu wydatków inwestycyjnych, które przed przekształceniem poniosła spółka z o.o.?

Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika wprost, który podmiot (przekształcany, czy przekształcony) może zaliczyć do kosztów podatkowych ponoszone wydatki. Zgodnie z ogólną definicją kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. W konsekwencji, dany wydatek będzie mógł być kosztem uzyskania przychodu, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki - wydatek:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ustawy o PIT (tj. w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów),
  • musi być należycie udokumentowany.

Z kolei dla ustalenia momentu zaliczenia wydatków do kosztów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. Koszty można podzielić na:

  • bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów,
  • inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione (tzw. koszty pośrednie).

Wydatki inwestycyjne, które zostały poniesione przez spółkę z o.o. można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami. Oznacza to, że mogą być one uznane za koszt uzyskania przychodu w roku podatkowym, w którym w efekcie poniesienia tych wydatków powstanie przychód do opodatkowania, tj. w momencie zrealizowania inwestycji i jej sprzedaży.

Jeśli zatem przychód, w celu uzyskania którego poniesiono wydatki uzyskany zostanie dopiero po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową, to spółka komandytowa (a w konsekwencji jej wspólnicy) będzie mogła zaliczyć te wydatki do kosztów podatkowych.

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 marca 2015 r., nr IBPBI/1/415-1570/14/AB