Ostatnio WSA w Krakowie (sygn. I SA/Kr 971/15) wydał dość zaskakujący wyrok, w którym stwierdził, że brak pobrania czesnego za naukę dzieci pracowników lub rabat przyznany w tym zakresie stanowi dla tych pracowników przychód do opodatkowania.

Warto zaznaczyć, że o ile nie do końca można zgodzić się z takim podejściem, to jednak stanowisko zaprezentowane w omawianym wyroku nie jest nowe. Zarówno organy podatkowe, jak i sądy od dłuższego czasu twierdzą, że jeżeli grono beneficjentów danej akcji rabatowej nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u uczestników programu nie powstanie. W przeciwnym przypadku, zniżka dla pracowników stanowi ich przychód podlegający opodatkowaniu.

Niemniej, w uzasadnieniu ustnym wyroku krakowski sąd wydaje się pomijać aspekt kręgu odbiorców rabatów i stwierdza, że w każdym przypadku zniżka dla pracowników oznacza przychód podlegający PIT – niezależnie, czy takie same rabaty uzyskują inni klienci, czy też nie.

O ile w omawianej sytuacji mamy do czynienia z dość specyficznym stanem faktycznym – sprawa dotyczyła nauczycieli, którzy dostawali zniżkę na czesne za naukę ich dzieci w tej placówce edukacyjnej – to wnioski z tego wyroku mogą oznaczać, że w każdym przypadku, gdy pracodawca przyznaje swoim pracownikom rabat na towary lub usługi, który dotyczy wyłącznie pracowników, to powinien je odpowiednio opodatkować. Miejmy więc nadzieję, że uzasadnienie pisemne oraz rozstrzygnięcie NSA nie będzie pomijać ww. kwestii – takie stanowisko w praktyce stawiałoby pracowników w gorszej sytuacji niż innych klientów.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę aktualną linię interpretacyjną, istotne jest, by rabaty w ramach akcji promocyjnych skierowanych do pracowników spółki nie odbiegały zbytnio od rabatów oferowanych w innych akcjach promocyjnych skierowanych do ogółu konsumentów, a poszczególne akcje były skierowane do nieograniczonego kręgu odbiorców – wtedy takie rabaty nie będą stanowić dla pracowników przychodu z częściowego nieodpłatnego świadczenia wynikającego ze stosunku pracy.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.