Propozycja Komisji Europejskiej o przesunięciu EUDR – co to oznacza dla przedsiębiorców?

3 października 2024
3 min
Maciej Kruszyna Marta Kolbusz-Nowak

W dniu 02.10.2024 Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała o planach odłożenie w czasie o 12 miesięcy wejścia w życie obowiązków wynikających z przepisów o deforestacji, znanym również jako EUDR. W przypadku akceptacji przedłożonej przez Parlament Europejski oraz Radę, przepisy weszłyby w życie odpowiednio: 

  • Od 30 grudnia 2025 dla dużych przedsiębiorstw; 
  • Od 30 czerwca 2026 dla małych i mikro przedsiębiorstw. 

Komisja Europejska w swoim komunikacie podkreśla, iż o ile narzędzia wdrożeniowe są technicznie gotowe, napływające sygnały zarówno od globalnych partnerów, jak również niektórych państw członkowskich odnośnie obaw co do gotowości na wejście w życie przepisów o EUDR skłoniły ją do przedłożenia wyżej wspomnianej propozycji.  

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: European Union Deforestation Regulation a handel zagraniczny

European Union Deforestation Regulation (EUDR) to nowe regulacje niosące w sobie obowiązki dla importerów. Zapraszamy na film, w którym wyjaśniamy, na czym te obowiązki polegają.


Zarówno nowatorski charakter EUDR, jak również napięty terminarz wprowadzanych zmian oraz różnorodność zaangażowanych podmiotów międzynarodowych w ocenie Komisji wymaga dodatkowego czasu na stopniowe wdrażanie systemu. 

Komisja Europejska opublikowała wyczekiwane wytyczne oraz metodologię

Wraz z komunikatem o potencjalnym przesunięciu wejścia w życie EUDR, Komisja Europejska opublikowała również zarówno kompleksowe wytyczne, jak i zaktualizowaną wersję FAQ. Wytyczne obejmują zagadnienia jak:  

  • funkcjonalność systemu informacyjnego; 
  • aktualizacje dotyczące kar za naruszenie regulacji;  
  • wyjaśnienia kluczowych definicji;  
  • wyjaśnienia dotyczące obowiązków w zakresie identyfikowalności. 

Na stronie Komisji pojawiła się również długo wyczekiwana metodologia, która będzie wykorzystana do analizy porównawczej EUDR, mającej na celu klasyfikację krajów odpowiednio do kategorii niskiego, standardowego lub wysokiego ryzyka. Ma to na celu ułatwienie operatorom wdrażania procesów należytej staranności i umożliwienie właściwym organom skutecznego monitorowania i egzekwowania zgodności z regulacjami EUDR. 

Uruchomienie systemu teleinformatycznego

Wraz z początkiem listopada zostanie uruchomiony system teleinformatyczny, który umożliwi przedsiębiorcom rejestrację oświadczeń w zakresie należytej staranności. Pełne uruchomienie systemu ma nastąpić w grudniu tego roku – Podmioty oraz Podmioty handlowe będą miały możliwość składania oświadczeń odnośnie należytej staranności jeszcze przed wejściem w życie ustawy. 

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Zaproponowane przez Komisję Europejską przesunięcie wejścia w życie przepisów EUDR nie zostawia wątpliwości – nowe regulacje stanowią niewątpliwe wyzwanie dla wszystkich uczestników systemu. Komisja jednocześnie podała informacje o planowanym przesunięciu przepisów jak i o dostępie do narzędzi wymaganych do wdrożenia EUDR, opublikowała też szczegółowe wytyczne jak interpretować te przepisy. Powyższe sugeruje, że celem Komisji jest umożliwienie przedsiębiorcom dobrego przygotowania do zmian, które z pewnością są rewolucyjne. Warto zatem zrozumieć nowe obowiązki i związane z tym konieczne działania, aby mądrze rozplanować wdrożenie EUDR w czasie. 


Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo celne i obrót międzynarodowy

Posłuchaj

Udostępnij

Dziękujemy

Wiadomość została wysłana.

Masz pytanie? Szukasz rozwiązania? Chcesz wiedzieć więcej?

Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje potrzeby. Zachęcamy do indywidualnego kontaktu z autorami artykułu.

Poprzedni artykuł

Monitoring interpretacji – ulgi podatkowe | kwiecień-czerwiec 2024 r. | cz. 2

Następny artykuł

Monitoring interpretacji – ulgi podatkowe | kwiecień-czerwiec 2024 r. | cz. 1

Powiązane artykuły

Subskrybuj blogi