Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu zawarcie umowy pożyczki przez pełnomocnika poza terytorium Polski w sytuacji, gdy środki pieniężne będące przedmiotem pożyczki także znajdowały się poza terytorium Polski w chwili zawarcia umowy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

W omawianej sprawie podatnik miał zamiar zawrzeć umowę pożyczki przez pełnomocnika, który w momencie podpisania umowy będzie znajdował się poza granicami Polski. Z drugiej strony umowę pożyczki miał podpisać pełnomocnik, również fizycznie przebywający za granicą. Środki pieniężne będące przedmiotem umowy miały znajdować się na zagranicznym rachunku bankowym. Jako miejsce zawarcia umowy zostanie wskazane miejsce poza terytorium Polski. W tych okolicznościach podatnik nabrał wątpliwości, czy umowa pożyczki będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Organ podatkowy potwierdził, że transakcja będzie poza PCC. Wynika to z tego, że:
1) środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdować się na rachunku bankowym prowadzonym za granicą; oraz
2) umowa pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Polski (także przez pełnomocnika).

Podatnicy, którzy finansują się pożyczkami powinni rozważyć powyższy schemat. Może on bowiem przynieść znaczne oszczędności podatkowe.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.