Rozbieżności definicyjne na gruncie Ustawy o CIT oraz MSR24 mogą generować różne obowiązki sprawozdawcze w zakresie tej samej działalności i tych samych zdarzeń gospodarczych.

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości 24 (MSR24) dotyczą ujawniania informacji na temat podmiotów powiązanych w sporządzanym sprawozdaniu finansowym. Zgodnie z duchem MSR24, nie tylko dokonywanie transakcji z podmiotami powiązanymi, ale nawet samo istnienie powiązań czy przynależność do grupy może mieć wpływ na ogólną sytuację finansową danego podmiotu, jak również jego zysk (stratę). Co ciekawe, pojęcie „podmiotu powiązanego” na gruncie MSR24 może obejmować zasięgiem także takie związki, których nie uznalibyśmy za powiązanie na gruncie polskiego prawa podatkowego.

Kolejną trudnością może okazać się zdefiniowanie pojęcia transakcji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że zgodnie z MSR24 „transakcja z podmiotem powiązanym jest przekazaniem zasobów, usług lub zobowiązań pomiędzy jednostką sprawozdawczą a podmiotem powiązanym, niezależnie od tego, czy transakcja jest odpłatna”. Na stosunkowo szerokiej liście transakcji na gruncie MSR24 znajdują się także np. umowy leasingowe, rozliczanie zobowiązań w imieniu jednostki czy świadczenia dla kluczowego personelu kierowniczego (w tym po okresie zatrudnienia) oraz świadczenia niepieniężne na rzecz obecnych pracowników, takie jak opieka medyczna, zakwaterowanie, samochody oraz bezpłatne bądź dotowane dobra lub usługi.

Co ma wspólnego MSR24 z zagadnieniem cen transferowych? Od niedawna spółki giełdowe mają obowiązek raportowania rynkowości istotnych transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi oraz przez podmioty powiązane z podmiotami zależnymi. Hasła „rynkowość” i „transakcje z podmiotami powiązanymi” nasuwają naturalne skojarzenie z przepisami w zakresie cen transferowych. Podmioty powiązane dla celów TP, nie będą jednak tymi samymi podmiotami powiązanymi co na gruncie ustawy o ofercie publicznej. Aby ustalić kim jest podmiot powiązany z daną spółką na potrzeby nowego obowiązku, trzeba bowiem odwołać się do definicji z MSR24. Natomiast, aby zbadać zagadnienie rynkowości, należy wrócić na grunt pojęć zawartych w ustawie o CIT, w tym w szczególności zasady ceny rynkowej (arm’s lenght principle).