W 2015 roku, podobnie jak w latach poprzednich, działania kontrolne administracji podatkowej będą skupione na obszarach, w których określono największe ryzyko pojawienia się nieprawidłowości. Pod lupą fiskusa znajdą się w pierwszej kolejności rozliczenia w: VAT, PIT, CIT.

Takie założenia zostały zawarte w Krajowym Planie Działań na 2015 rok. W dokumencie tym Ministerstwo Finansów wskazało priorytety – obszary (podatki) i podobszary ryzyka (branże lub grupy branż), które będą przedmiotem kontroli ze strony administracji podatkowej w tym roku.

Obszary te zostały zdefiniowane przez urzędników na podstawie analizy danych z kontroli podatkowych przeprowadzonych od 1 stycznia 2013 r. do 31 lipca 2014 r. Ryzyko rozumiane jest zarówno jako największe prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości, jak i potencjalne skutki ich wystąpienia.

Na podstawie Krajowego Planu Działań przygotowywane są Wojewódzkie Plany Działań, uwzględniające priorytety krajowe. W pierwszej kolejności urzędnicy realizują kontrole w podobszarach ryzyka o największym zagrożeniu finansowym. Oznacza to, że przy podejmowaniu decyzji o kontroli urzędnicy kierują się wielkością potencjalnych uszczupleń. Ze wszystkich kontroli zaplanowanych na 2015 rok, 2 proc. powinno być realizowanych losowo – wynika z zaleceń MF.

Branże, czy rodzaje działalności, które znajdą się w tym roku w obszarze zainteresowania kontrolujących, a tym samym przedsiębiorcy mogą spodziewać się kontroli podatkowej to: doradztwo i inne usługi niematerialne; produkcja materiałów budowlanych i usługi budowlane; działalność agentów sprzedaży towarów; nieruchomości; handel hurtowy pozostały; paliwa; produkcja i obrót metalami/ produktami metalowymi; recykling; motoryzacja; transport i logistyka; e-handel i usługi informatyczne; produkcja i handel elektroniką.

Z obszarów kontroli zdefiniowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że 83,7% uszczupleń ujawniono w kontrolach podatkowych przeprowadzonych w zakresie VAT. 10,5% stanowiły uszczuplenia w PIT, a 5,7% w CIT.

Wśród najczęstszych błędów znalazły się m.in.:

VAT

PIT

CIT

Odliczanie VAT z faktur dokumentujących zakup towarów i usług, z tytułu których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia. Brak wpłat zaliczek na podatek dochodowy. Ujmowanie w kosztach uzyskania przychodów wydatków niestanowiących kosztów.
Niewykazywania do opodatkowania przychodów wynikających z wystawionych faktur. Nie wypełnianie obowiązków płatnika. Niewykazywanie w księgach podatkowych pozostałych przychodów, np. ze sprzedaży środka trwałego, kapitalizacji odsetek od zgromadzonych na rachunku bankowym środków związanych z prowadzoną działalnością.
Ewidencjonowania faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem. Nie wykazywanie w przychodach kwot wynikających z wystawionych faktur. Ewidencjonowania faktur zakupu niemających związku z osiąganym przychodem.
Nie rejestrowanie sprzedaży w kasie fiskalnej. Ujmowanie w kosztach uzyskania przychodów wydatków niestanowiących kosztów. Błędne ustalanie wysokości odpisów amortyzacyjnych.
Pomyłki w określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego. Nieterminowe regulowanie należności podatkowych. Niewykazywania do opodatkowania przychodów wynikających z wystawionych faktur.

Źródło: Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej 2015