Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowany został zmodyfikowany projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (implementującej przepisy w zakresie minimalnego 15% globalnego podatku wyrównawczego, tzw. Pillar 2). Większość poprawek w porównaniu do poprzedniego projektu ustawy z dnia 25 kwietnia nosi charakter redakcyjny i nie ma istotnego przełożenia na zakres obowiązków podatników.

Niezależnie, pojawiły się też m.in. dwie ciekawe zmiany, które zasługują na uwagę.


Zobacz film: Podatek wyrównawczy – implementacja Dyrektyw Pillar 2 w Polsce

Implementacja Dyrektywy Pillar 2, dotyczącej podatku wyrównawczego, staje się coraz bardziej gorącym tematem w Polsce. Nowe przepisy będą miały znaczący wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych dużych firm. Dlatego warto już teraz przygotować się na te zmiany. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który omawia najważniejsze zagadnienia związane z wdrożeniem Pillar 2.


Podatki kwalifikowane

Pierwszą z nich jest sprecyzowanie przez ustawodawcę, jakie podatki powinny być traktowane jako tzw. podatki kwalifikowane (są to podatki, które po dokonaniu określonych korekt stanowią jeden z elementów kalkulacyjnych efektywnej stawki podatkowej w danej jurysdykcji, która służy do określenia, czy dana jurysdykcja jest nisko opodatkowana). Do tej pory, istniały wątpliwości czy wszystkie typy podatków podatkowych wymienionych na gruncie ustawy o CIT powinny się zaliczać do tej kategorii. Ustawodawca sprecyzował tę kwestię i uregulował, że przez podatki kwalifikowane należy rozumieć:

  • 18 (standardowy CIT),
  • 21 i 22 (podatek u źródła, WHT),
  • 22d (podatek od odpłatnego zbycia walut wirtualnych),
  • 24a (podatek od CFC),
  • 24aa (podatek od przerzuconych dochodów),
  • 24b (podatek od przychodów z budynków),
  • 24ca (minimalny podatek dochodowy od osób prawnych),
  • 24d (podatek od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej),
  • 24f (podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków).

Wyliczenie ma charakter otwarty (przepis posługuje się sformułowaniem "przez podatki kwalifikowane rozumie się w szczególności").

Opinie w sprawie opodatkowania wyrównawczego

Druga zmiana zasługująca na uwagę dotyczy już nie samego podatku wyrównawczego, ale procesu wydawania opinii w tym przedmiocie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wniosek o wydanie takiej opinii podlega opłacie wstępnej i opłacie głównej. W nowej wersji projektu obniżono wysokość opłaty wstępnej z 25 do 15 tysięcy, a maksymalną wysokość opłaty głównej z 75 do 50 tysięcy złotych (jednocześnie wprowadzając minimum na poziomie 15 tysięcy).

Jednocześnie zrezygnowano z określania wysokości opłaty głównej na podstawie taryfikatora - opłata będzie określana indywidualnie dla danego wniosku, przy uwzględnieniu stopnia jego skomplikowania i ilości poruszonych zagadnień.

Zmianie uległ też termin na wydanie takiej opinii - obecny projekt zakłada, że będzie to 8 miesięcy (już nie 6), liczone od dnia złożenia wniosku (a nie wniesienia opłaty głównej).

Dalsze losy projektu ustawy o podatku minimalnym (Pillar 2) można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji: https://legislacja.gov.pl/projekt/12384558/katalog/13055773

Sam projekt w nowej wersji dostępny jest pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12384558/13055783/13055784/dokument675752.pdf