Fundacja Rodzinna jest instytucją, która pozwala na ochronę majątku rodzinnego, a jednocześnie umożliwia jego pomnażanie na preferencyjnych zasadach. Jak wskazywaliśmy w artykule "Katalog dozwolonej działalności gospodarczej Fundacji Rodzinnej – czy na pewno zamknięty?", ustawodawca wprowadził katalog rodzajów działalności gospodarczej wykonywanej przez Fundację Rodzinną, z których dochody podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT. Zwolnieniu podlegają m.in. dochody osiągane z tytułu obrotu papierami wartościowymi, instrumentami pochodnymi i prawami o podobnym charakterze oraz obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi. Czy w związku z tym zwolnieniu z CIT będą podlegały dochody osiągane, z tytułu obrotu walutami wirtualnymi?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej

Nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach obrót walutami wirtualnymi stał się bardzo popularnym sposobem na inwestycję. Choć wydaje się, że zainteresowanie kryptowalutami nie jest już takie duże jak 2 lata temu, nadal wiele osób decyduje się na ulokowanie w nich swojego majątku.

Jeden z podatników zainteresowany takim sposobem pomnażania majątku rozważał założenie Fundacji Rodzinnej, która miałaby obracać walutami wirtualnymi. W związku z tym zwrócił się do Dyrektora KIS z pytaniem, czy w przypadku, gdy założona przez niego Fundacja Rodzinna będzie sprzedawała oraz kupowała waluty wirtualne za pieniądz fiducjarny (np. PLN, USD, EUR) to dochód osiągany z tej działalności będzie objęty zwolnieniem z CIT, aż do momentu jego wypłaty na rzecz beneficjenta w postaci świadczenia?

Zdaniem wnioskodawcy, tego rodzaju dochód nie powinien zostać opodatkowany.

Stanowisko Dyrektora KIS

Z tym stanowiskiem nie zgodził się jednak Dyrektor KIS, który w wydanej na wniosek podatnika interpretacji indywidualnej[1] uznał je za nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji, Dyrektor KIS stwierdził, że waluty wirtualne nie są „papierami wartościowymi” ani „instrumentami pochodnymi” w rozumieniu Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi[2]. Nie można ich także uznać za prawo o podobnym charakterze. Jednocześnie Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że waluty wirtualne nie spełniają uregulowanej w Prawie Dewizowym[3] definicji „zagranicznych środków płatniczych”. Zatem obrót walutami wirtualnymi nie mieści się w ustawowym katalogu „dopuszczalnej” działalności gospodarczej Fundacji Rodzinnej.

W konsekwencji, w ocenie Dyrektora KIS dochody Fundacji Rodzinnej z tytułu obrotu walutami wirtualnymi nie będą korzystały ze zwolnienia podmiotowego z CIT.

Podsumowanie

Z omówionej wyżej interpretacji wynika, że dochody Fundacji Rodzinnej z działalności gospodarczej polegającej na obrocie walutami wirtualnymi nie będą podlegały zwolnieniu z CIT. Co więcej, na co nie zwrócił uwagi Dyrektor KIS, tego typu dochody będą podlegały opodatkowaniu sankcyjną stawką 25% CIT.

Ten przykład w świetny sposób pokazuje, jak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji co do sposobu ulokowania swojego majątku, przeanalizować założenia inwestycyjne ze specjalistami, którzy dokonają oceny przedstawionych założeń pod kątem wystąpienia ryzyk podatkowych, a w razie ich wystąpienia będą służyli radą, w jaki sposób je zminimalizować, np. poprzez złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Brak dokładnej wiedzy w zakresie opodatkowania dochodów Fundacji Rodzinnej czy też innych instytucji, które podatnik zamierza wykorzystać w celach inwestycyjnych, może doprowadzić do sytuacji, w której zamiast zysku z inwestycji, podatnik otrzyma wezwanie do uiszczenia znacznych kwot podatku, a cała inwestycja skończy się fiaskiem.

[1] Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 4 sierpnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.312.2023.1.KS

[2] Ustawa z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2023 r. poz.646)

[3] Ustawa z 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 309).


Zobacz film: Fundacja rodzinna – wybrane aspekty podatkowe

Fundacja rodzinna to regulacja, na którą polski biznes czekał od dawna. W założeniu jest to rozwiązane, które ma służyć ochronie majątku rodzinnego i zapobiegać jego rozproszeniu. W filmie omówione zostały aspekty podatkowe związane z tym zagadnieniem.