Wprowadzona do polskiego porządku prawnego 1 stycznia 2021 roku opłata cukrowa wciąż budzi liczne kontrowersje społeczne, a także trudności kalkulacyjne dla podmiotów zobowiązanych do jej odprowadzania. Na braki w przepisach regulujących jej funkcjonowanie zwróciło uwagę nawet samo Ministerstwo Finansów.

Na jednym z ostatnich posiedzeń sejmowej Komisji Finansów Publicznych przedstawiono poprawki do … ustawy akcyzowej, która zmienia szereg innych ustaw podatkowych, wydłużając np. termin do złożenia deklaracji CIT-8, ale też wprowadzając szereg poprawek do ustawy o zdrowiu publicznym, w zakresie tzw. opłaty cukrowej.

Abstrahując od odbiegającego od ideału sposobu nowelizowania tych przepisów podatkowych, docenić trzeba, że nowelizacja uchwalona już przez sejm, powinna przynieść odpowiedź na pytanie, jakie wielu podatników zobowiązanych do zapłaty opłaty cukrowej zadaje sobie od kilku miesięcy, tj. na temat trybu rozstrzygania wątpliwości w indywidualnych sprawach podatników.

Nowelizacja przewiduje wprost, że w sprawach z zakresu opłaty cukrowej podatnicy będą mogli występować o indywidualne interpretacje podatkowe, w sposób analogiczny do innych podatków. Jedynym novum będzie w tej sytuacji możliwość wystąpienia przez organ interpretacyjny z prośbą o zabranie głosu w sprawie przez Ministerstwo Zdrowia – może to wydłużyć proces wydania interpretacji o 21 dni.

Do ustawy wprowadzono jeszcze kilka zmian porządkowych – jakkolwiek nowelizację należy ocenić pozytywnie, to z pewnością nie rozwiewa ona wszystkich wątpliwości wokół opłaty cukrowej. Jeśli dostarcza ona wątpliwości interpretacyjnych również Państwu, zapraszamy do kontaktu.