Dla większości podatników marzec obfituje w mniejsze i większe obowiązki sprawozdawcze, do których należeć może m.in. konieczność złożenia formularza ORD-U czy powiadomienia CBC-P.

Obowiązek złożenia informacji ORD-U dotyczy umów zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego (czyli zasadniczo podmiotów zlokalizowanych za granicą). W praktyce chodzi jednak o umowy zawarte w danym roku z podmiotami powiązanymi oraz niepowiązanymi kontrahentami zagranicznymi posiadającymi w Polsce stałą placówkę. Tutaj należy zwrócić uwagę na inny próg powiązań kapitałowych w porównaniu do przepisów o cenach transferowych. W ustawie o CIT – w przepisach o ORD-U: 5%, a w przepisach o cenach transferowych: 25%. Informację o umowach zawartych z nierezydentami składa się do fiskusa pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek oraz przekroczenia odpowiedniego pułapu należności albo zobowiązań (w wysokości 300 000 EUR albo 5 000 EUR, w zależności od „rodzaju” strony umowy).

Termin na złożenie ORD-U wynosi trzy miesiące od zakończenia roku podatkowego, przez co u większości podatników złożenie informacji ORD-U za 2019 rok powinno nastąpić do 31 marca 2020 roku. Informację należy złożyć bez wezwania organu, pod groźbą nałożenia na dany podmiot sankcji w postaci kary grzywny.

Kolejnym obowiązkiem w zakresie raportowania, ciążącym w tym przypadku na jednostkach  wchodzących w skład międzynarodowych grup kapitałowych o skonsolidowanych przychodach w wysokości 3,25 mld PLN lub 750 mln EUR (albo równowartości tej kwoty) jest złożenie powiadomienia CBC-P. Kluczowym elementem powiadomienia CBC-P jest wskazanie jednostki przekazującej informację o grupie podmiotów powiązanych (CBC-R) oraz państwa, w którym zostanie przekazany właściwy raport CBC-R.

Jeśli chodzi o termin złożenia powiadomienia CBC-P, należy je złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów. Przy roku sprawozdawczym grupy odpowiadającym rokowi kalendarzowemu powiadomienie to należy zatem złożyć najpóźniej do 31 marca 2020 r.

Podatnicy, którzy nie dopełnili powyższych obowiązków w ustawowych terminach powinni niezwłocznie złożyć formularz ORD-U / zaraportować informację CBC-P wraz z zawiadomieniem o popełnieniu czynu zabronionego czyli tzw. czynnym żalem, który może pozwolić raportującym na uniknięcie sankcji karnych skarbowych. Jednocześnie należy pamiętać, że bezskuteczne jest zawiadomienie dokonane w czasie, gdy organ miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.