Ostatnio MF informował, że łączna wartość związanych z ustaleniami kontrolujących wpłat do budżetu oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu VAT wyniosła w I półroczu 2016 r. 832 mln zł i była o 71,3 proc. większa niż w I półroczu 2015 r. Podczas gdy, MF chwali się skutecznymi kontrolami okazuje się, że sądy orzekają coraz bardziej dolegliwe kary w zakresie odpowiedzialności KKS za wyłudzenia w VAT.

Przykładem jest wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie, który orzekł rekordowe wysokie kary pozbawienia wolności za wyłudzenia w VAT, tj. 10 lat pozbawienia wolności oraz kara grzywny dla kierującego oszukańczym procederem, 4,5 roku dla założyciela i po 2,5 roku oraz grzywny dla dwóch innych uczestników. Jednocześnie MF, przedstawia tą sprawę jako kolejny niewątpliwy sukces skarbówki i organów ścigania oraz jako sygnał, że oszuści w VAT nie powinni się czuć bezkarni. Z 15 oskarżonych w tej sprawie sąd uznał winę 13-tu osób. Aż siedmiu uczestników zorganizowanej grupy przestępczej Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na karę pozbawienia wolności. Tylko jeden z oskarżonych został uniewinniony, a sprawa drugiego została wyłączona do odrębnego postępowania.

Niewątpliwie powyższy wyrok daje jasny sygnał, że sądy będą coraz śmielej orzekać bardziej dolegliwe kary, w tym kary pozbawienia wolności. W porównaniu z danymi z raportu Crido Taxand – Członkowie zarządu na celowniku organów skarbowych widać, że trend może się odmienić. Z raportu Crido Taxand wynikało, że tylko co dwudziesty winny był skazywany na karę pozbawienia wolności, a jeśli już był skazywany to te kary nie były wysokie. Najwyższa odnotowana kara to 2 lata pozbawienia wolności i to za intencjonalne wyłudzenia VAT i księgowanie nierzetelnych faktur.

Na marginesie, warto zauważyć, że planowane obecnie zmiany w KK i KKS w zakresie penalizacji czynów karnych skarbowych rozszerzą możliwości co do surowszego ukarania sprawców za fałszowanie faktur. Z pewnością ma to na celu ośmielić sądy do orzekania wyższych kar, choć na ten moment trudno sobie wyobrazić, że sprawca przestępstwa karnego skarbowego – nawet za świadome wyłudzenia VAT – dostaje 25 lat kary pozbawienia wolności.

Źródło: www.mf.gov.pl/skazani-za-wyludzenia


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Więcej informacji na temat kontroli podatkowych na kontrolapodatkowa.taxand.pl.