Jeśli dany podmiot świadczy tylko usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych oraz innych ewidencji podatkowych lub też przygotowuje deklaracje i zeznania podatkowe ma on prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego VAT.

Takie stanowisko zaprezentował Minister Finansów w najnowszej interpretacji ogólnej. Jej wydanie pozwoli podmiotom świadczącym usługi rachunkowo-księgowe na powrót do zwolnienia z VAT. Dotyczy to podatników, którzy po wejściu w życie nowelizacji ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jeśli podmioty te chciałyby wrócić do tego zwolnienia (wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowali z tego zwolnienia) mogą to uczynić od 1 maja br. Podatnicy powracający do zwolnienia podmiotowego od 1 maja br. powinni zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego do 8 maja 2015 r.

Warto dodać, że Minister Finansów jasno zaznaczył, że jeśli w zakres usług wejdzie doradztwo lub usługi prawnicze zastosowanie zwolnienia z VAT nie będzie możliwe. Przy takim charakterze usług konieczne też będzie ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (przy świadczeniu usług na rzecz podmiotów wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT – m.in. podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej). Przy obsłudze wyłącznie rachunkowo-księgowej taki obowiązek nie wystąpi (obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej powstaje u takiego podmiotu na zasadach ogólnych).

Źródło:

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 9 kwietnia 2015 r., nr PT3.8101.2.2015.AEW.16