Po raz kolejny sąd wojewódzki potwierdził, że wydanie majątku w ramach likwidacji spółki kapitałowej nie jest dla niej przychodem opodatkowanym.

Całe zamieszanie zrodziła dodana w 2015 roku regulacja art. 14a do ustawy o CIT. Zgodnie z jego treścią, w przypadku gdy spółka pozbywa się swojego majątku (w formie rzeczowej), aby uregulować zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), w naturze, to jest ona z tego tytułu opodatkowana.

I choć przepis nie odnosi się wprost do likwidacji spółki, to uzasadnienie do zmiany przepisów już o niej wspominało. Zrodziło to wiele wątpliwości i wywołało lawinę interpretacji, z którymi podatnicy się nie zgadzali. Sądy z kolei rozstrzygają tę kwestię niejednolicie.

W wydanym właśnie wyroku, WSA w Warszawie uznał, że skoro przepis nie odwołuje się wprost do likwidacji, to nie można tego dopowiadać. Jednocześnie trudno uznać, aby likwidacja była formą uregulowania zobowiązania w rozumieniu prawa cywilnego.

Czas zatem na rozstrzygnięcie na poziomie NSA.

Źródło: III SA/Wa 377/16, Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.