WSA: Podatnik może dokonać korekty w CIT na bieżąco, gdy dotyczy ona zdarzenia nieprzewidzianego w dacie wystawienia faktury pierwotnej.

W wyroku z dnia 11 maja 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 3737/14), wskazał, że w sytuacji, gdy przyczyna korekty kosztów uzyskania przychodów powstała po wystawieniu faktury pierwotnej, taka korekta może być dokonana w bieżącym okresie rozliczeniowym.

Sprawa rozpatrywana przez WSA dotyczyła wniosku o interpretację złożonego przez Spółkę prowadzącą działalność ubezpieczeniową. W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka wskazała, że zawiera umowy z klientami za pomocą pośredników, którzy rozliczani są w oparciu o system prowizyjny. Wynagrodzenie pośredników jest wypłacane, a następnie zaliczane do kosztów uzyskania przychodów CIT w oparciu o fakturę VAT lub rachunek, która jest wystawiana przez Spółkę w imieniu i na rzecz pośrednika. Zdarzają się jednak przypadki, gdy - np. w sytuacji skróconego okresu ubezpieczenia – Spółka zwraca składkę klientowi. W związku z tym, obniżeniu ulega wynagrodzenie należne pośrednikowi. W takiej sytuacji podatnik rozważał, czy ma prawo ująć zmniejszenie wynagrodzenia pośrednika, jako zmniejszenie swoich kosztów podatkowych w miesiącu, w którym następuje zwrot (tj. gdy prowizja stała się nienależna).

W otrzymanej interpretacji indywidualnej, MF wskazał, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają szczególnych zasad dokonywania korekt kosztów uzyskania przychodów. Jednakże, jego zdaniem – korekta „nie tworzy” nowego zdarzenia gospodarczego, tylko odnosi się do stanu mającego miejsce w przeszłości. Tym samym, korekta kosztów nie zmienia momentu poniesienia i potrącenia danego kosztu, wpływa jedynie na jego wysokość – w związku z tym, powinna zostać dokonana w okresie sprawozdawczym, w którym koszt został pierwotnie ujęty.

WSA nie zgodził się z tym stanowiskiem. W związku z tym, że ustawa faktycznie nie określa szczególnych zasad dokonywania korekt kosztów uzyskania przychodów, doktryna i orzecznictwo wypracowały w tym zakresie stanowisko, zgodnie z którym, w sytuacji, gdy przyczyna korekty była związana z okolicznościami zaistniałymi po wystawieniu faktury pierwotnej, wówczas korektę należy ująć na bieżąco. Jeżeli natomiast przyczyną korekty był błąd, wówczas korektę należy rozliczyć w dacie rozliczenia faktury pierwotnej, tj. w dacie wstecznej. Takie rozumowanie przyjął również Sąd w przywołanym wyroku.

Nie można bowiem obciążyć podatnika negatywnymi konsekwencjami w postaci powstania zaległości podatkowej i konieczności zapłaty odsetek – podsumował Sąd. Na marginesie należy wskazać, że wyrok stanowi potwierdzenie dotychczasowej linii orzeczniczej, w ustnym uzasadnieniu Sąd powołał się na podobne orzeczenie NSA z dnia 25 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 955/14.

Źródło: Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3737/14.

Interesuje Cię ten temat ? Skontaktuj się z autorem artykułu.